Ounastempo 11.6. 2005 Pohjois-Suomen mestaruuskilpailu N8 2,5 km |
|||||
1. |
Iina |
Väyrynen |
OPP |
6:26,3 |
|
|
|||||
1. |
Eero |
Vuollet |
PoVi |
6:01,1 |
|
|
|||||
1. |
Jussi |
Pesonen |
Cyclos |
13:15,3 |
|
2. |
Iiro |
Väyrynen |
OPP |
13:27,3 |
|
|
|||||
1. |
Eemeli |
Välimaa |
OPP |
10:14,8 |
|
2. |
Petri |
Alatalo |
OPP |
10:29,4 |
|
3. |
Ville |
Pesonen |
Cyclos |
10:34,4 |
|
4. |
Eino |
Vuollet |
PoVi |
10:40,2 |
|
5. |
Valtteri |
Peteri |
OPP |
10:56,4 |
|
6. |
Konsta |
Pulju |
OPP |
11:17,1 |
|
7. |
Mika |
Mattila |
PoVi |
12:54,6 |
|
|
|||||
1. |
Katriina |
Hongisto |
OuTa |
12:52,6 |
|
|
|||||
1. |
Giia |
Karjalainen |
CCH |
23:07,1 |
* |
2. |
Riinamaria |
Hongisto |
OuTa |
23:14,1 |
|
*=Ulkopuolella PSM-kilpailun M14 11,3 km |
|||||
1. |
Tuomas |
Lilja |
OPP |
19:17,3 |
|
2. |
Simo |
Alatarvas |
OPP |
19:56,7 |
|
3. |
Elmo |
Ronkainen |
Cyclos |
20:24,5 |
|
4. |
Tuomas |
Alamikkelä |
OPP |
20:40,2 |
|
5. |
Tero |
Alatalo |
OPP |
21:01,8 |
|
6. |
Taneli |
Angelva |
OPP |
22:58,9 |
|
|
|||||
1. |
Tuomas |
Angelva |
OPP |
18:17,4 |
|
|
|||||
1. |
Tiina |
Tepsa |
OPP |
22:34,1 |
|
2. |
Sina |
Toivola |
OPP |
23:10,5 |
|
3. |
Jasmiina |
Pahtaharju |
OPP |
27:19,1 |
|
N18 11,3 km |
|||||
1. |
Veera |
Peteri |
OPP |
19:39,2 |
|
|
|||||
1. |
Trifon |
Suopela |
OPP |
18:34,8 |
|
2. |
Feodor |
Suopela |
OPP |
20:14,1 |
|
|
|||||
1. |
Ville |
Hyväri |
TWD |
16:22,3 |
* |
2. |
Jani |
Ylinen |
KilMy |
16:48,5 |
* |
3. |
Mikko |
Tervo |
KiiRi |
17:07,4 |
|
4. |
Mikko |
Rapo |
OPP |
18:01,5 |
|
5. |
Janne |
Salmi |
OPP |
18:18,1 |
|
6. |
Janne |
Lilja |
OPP |
18:52,4 |
|
*=Ulkopuolella PSM-kilpailun M35 11,3 km |
|||||
1. |
Petri |
Pesonen |
Cyclos |
16:51,4 |
|
2. |
Timo |
Karvonen |
Cyclos |
17:38,1 |
|
|
|||||
1. |
Markku |
Väyrynen |
OPP |
16:01,8 |
|
2. |
Martti |
Romppanen |
PeNo |
16:54,9 |
|
|
|||||
1. |
Veijo |
Vahteri |
KiiRi |
15:07,5 |
|
2. |
Juha |
Roininen |
KiiRi |
16:03,6 |
|
3. |
Pekka |
Hartikka |
KiiRi |
16:53,4 |
|
4. |
Keijo |
Hongisto |
OuTa |
17:02,5 |
|
5. |
Keijo |
Perttamo |
OPP |
19:02,5 |
|
6. |
Jorma |
Pohjonen |
OPP |
19:30,3 |
|
|
|||||
1. |
Jari |
Hautasaari |
OuTa |
16:49,3 |
|
2. |
Markku |
Nevala |
Cyclos |
17:44,2 |
|
3. |
Osmo |
Tiikkainen |
SuKi |
17:52,2 |
|
4. |
Jouko |
Kestilä |
OPP |
17:55,6 |
|
|
|||||
1. |
Tuomo |
Pelttari |
Cyclos |
16:32,5 |
|
2. |
Lasse |
Suomi |
KillMy |
16:50,4 |
|
3. |
Pekka |
Hynynen |
IK-32 |
17:23,6 |
|
4. |
Taisto |
Tuomivaara |
PoVi |
18:07,9 |
|
|
|||||
1. |
Eino |
Hietala |
AlatAhjo |
19:44,0 |
|
2. |
Oiva |
Lukkari |
OPP |
21:07,0 |
|
|
|||||
1. |
Kauko |
Hyväri |
OPP |
18:13,7 |
|
|
|||||
1. |
Päivi |
Salminen |
Cyclos |
19:27,0 |
|
Santa`s kortteli 11.6. 2005 N8 3 kierr |
||||
1. |
Iina |
Väyrynen |
OPP |
6:45 |
|
||||
1. |
Eero |
Vuollet |
PoVi |
5:49 |
|
||||
1. |
Iiro |
Väyrynen |
OPP |
5:07 |
2. |
Jussi |
Pesonen |
Cyclos |
5:41 |
|
||||
1. |
Eemeli |
Välimaa |
OPP |
7:06 |
2. |
Petri |
Alatalo |
OPP |
7:06 |
3. |
Ville |
Pesonen |
Cyclos |
7:36 |
4. |
Valtteri |
Peteri |
OPP |
7:37 |
5. |
Ilkka |
Keskitalo |
OPP |
7:39 |
6. |
Eino |
Vuollet |
PoVi |
7:41 |
7. |
Jani |
Peltola |
OPP |
7:55 |
8. |
Mika |
Mattila |
PoVi |
8:51 |
|
||||
1. |
Katriina |
Hongisto |
OuTa |
9:21 |
|
||||
1. |
Giia |
Karjalainen |
CCH |
10:57 |
2. |
Riinamaria |
Hongisto |
OuTa |
11:29 |
|
||||
1. |
Tuomas |
Lilja |
OPP |
9:43 |
2. |
Simo |
Alatarvas |
OPP |
9:43 |
3. |
Tero |
Alatalo |
OPP |
9:54 |
4. |
Tuomas |
Alamikkelä |
OPP |
9:55 |
5. |
Taneli |
Angelva |
OPP |
10:59 |
|
||||
1. |
Jasmiina |
Pahtaharju |
OPP |
12:45 |
2. |
Sina |
Toivola |
OPP |
13:21 |
|
||||
1. |
Veera |
Peteri |
OPP |
11:19 |
|
||||
1. |
Eino |
Hietala |
AlatAhjo |
10:40 |
2. |
Oiva |
Lukkari |
OPP |
10:46 |
|
||||
1. |
Päivi |
Salminen |
Cyclos |
10:01 |
|
||||
1. |
Mikko |
Rapo |
OPP |
18:48 |
2. |
Janne |
Lilja |
OPP |
18:48 |
3. |
Ville |
Hyväri |
TWD |
18:48 |
4. |
Janne |
Salmi |
OPP |
19:35 |
|
||||
1. |
Timo |
Karvonen |
Cyclos |
18:48 |
2. |
Petri |
Pesonen |
Cyclos |
18:48 |
|
||||
1. |
Markku |
Väyrynen |
OPP |
18:48 |
|
||||
1. |
Pekka |
Hartikka |
KiiRi |
18:48 |
2. |
Keijo |
Hongisto |
OuTa |
20:26 |
3. |
Keijo |
Perttamo |
OPP |
20:30 |
4. |
Jorma |
Pohjonen |
OPP |
20:45 |
|
||||
1. |
Eero |
Räihä |
KiiRi |
18:48 |
2. |
Jari |
Hautasaari |
OuTa |
18:48 |
3. |
Reijo |
Säkkinen |
Cyclos |
19:36 |
4. |
Jouko |
Kestilä |
OPP |
21:08 |
|
||||
1. |
Tuomo |
Pelttari |
Cyclos |
19:35 |
|
||||
1. |
Tuomas |
Angelva |
OPP |
18:48 |
Ounaksen Pyörä-Poikien Tapion lenkki 12.6. 2005 Rovaniemen maalaiskunnassa:
N8 11,3 km: 1) Iina Väyrynen
OPP 42.00
M10 11,3 km: 1) Iiro Väyrynen OPP 28.10, 2) Jussi Pesonen
Cyclos 29.32
M12 22,6 km: 1) Eemeli Välimaa OPP 45.28, 2) Ville Pesonen
Cyclos 47.02, 3) Ilkka Keskitalo OPP 47.02
N14 22,6 km:1) Giia Karjalainen CCH 50.10
M14 22,6 km: 1) Tuomas Lilja OPP 45.28, 2) Simo Alatarvas
OPP 45.28, 3) Taneli Angelva OPP 47.02
N16 22,6 km: 1) Sina Toivola OPP 56.37
M16 60 km: 1) Tuomas Angelva OPP 1.38.55
N18 60 km: 1) Veera Peteri OPP 2.00.04
M18 60 km: 1) Trifon Suopela OPP 1.38.55, 2) Feodor
Suopela OPP 1.44.18
Nuorten sarjojen voittajat ovat myös etappikilpailun voittajia.
M35 60 km: 1) Petri Pesonen
Cyclos 1.38.55, 2) Timo Karvonen Cyclos s.a.
M40 60 km: 1) Markku Väyrynen OPP 1.38.55
M45 60 km: 1) Pekka Hartikka KiiRi 1.43.45, 2) Keijo
Perttamo OPP 1.44.18, 3) Jorma Pohjonen OPP 1.55.27
M50 60 km: 1) Jari Hautasaari OuTa 1.38.55, 2) Eero Räihä
KiiRi s.a., 3) Jouko Kestilä OPP s.a.
M55 60 km: 1) Pekka Hynynen IK-32 1.38.55, 2) Tuomo
Pelttari Cyclos s.a.
M65 60 km: 1) Eino Hietala AlatAhjo 1.54.53, 2) Oiva
Lukkari OPP 1.59.36
Harraste, miehet 60 km: 1) Antti Rapo OPP 1.38.55, 2)
Mikko Nurmela OPP s.a., 3) Pekka Välimaa OPP s.a., 4) Kauko Hyväri OPP
s.a., 5) Aimo Luiro OPP s.a., 6) Pauli Kolistaja RoiMH 1.55.38, 7)
Juha-Matti Kilpelä 2.00.04, 8) Kalevi Mikkonen OPP s.a.
Harraste, naiset 60 km: 1) Päivi Salminen Cyclos 1.38.55,
2) Liisa Posio OPP 2.00.01.
Miehet, kilpasarja 60 km: 1) Sami Torvinen KiiRi 1.38.55,
2) Mikko Tervo KiiRi s.a., 3) Ville Hyväri TWD s.a., 4) Janne Lilja OPP
s.a., 5) Janne Salmi OPP s.a., 6) Mikko Rapo OPP s.a.
Etappikilpailun (kolme osakilpailua) lopputilanne:
Miehet, kilpasarja: 1) Markku Väyrynen OPP 2.13.39,8, 2)
Ville Hyväri TWD 2.13.50,3, 3) Petri Pesonen Cyclos 2.14.31,4, 4) Jari
Hautasaari OuTa 2.14.32,3, 5) Timo Karvonen Cyclos 2.14.42,1, 6) Tuomo
Pelttari Cyclos 2.14.57,5, 7) Mikko Rapo OPP 2.15.28,5, 8) Tuomas
Angelva OPP 2.16.00,4, 9) Janne Lilja OPP 2.16.19,4, 10) Janne Salmi OPP
2.16.48,1, 11) Jouko Kestilä OPP 2.17.58,6, 12) Pekka Hartikka KiiRi
2.19.23,4, 13) Keijo Perttamo OPP 2.23.50,5, 14) Jorma Pohjonen OPP
2.35.42,3.
Markku Väyrynen (vas.) voitti etappikilpailun ja Sami Torvinen Tapion lenkin. (Kuva: Kalevi Mikkonen)