Ikäluokkien Suomen mestaruuskilpailut 4.8.2018 Kurikassa
Joel Tapiolle M10-sarjan mestaruus
Joukkuekilpailussa kultaa (N14) ja hopeaa (M10)
(Kuvat: Kalle Tapio)
Jurva/Kurikka 4.8.2018
Ikäluokkien Suomen mestaruuskilpailut avattiin lauantaina Kurikassa tempoajoilla ja joukkuekilpailuilla. OPP:n ajajia oli mukana useissa nuorisolähdöissä.
Parhaiten menestyi henkilökohtaisissa kilpailuissa M10-sarjan Joel Tapio, joka hurjasteli komeasti 5 km:n tempon voittoon ajalla 9.09,9. Toiseksi polkenut OTC:n Jaani Kareisto hävisi 11,8 sekuntia. OPP:n muista ajajista Valtti Haapakangas sijoittui kahdeksanneksi ajalla 10.45,4, Eero Väyrynen yhdeksänneksi ajalla 10.50,2 ja Lauri Tapio 11. sijalle ajalla 11.44,7. OPP sijoittui myös joukkuekilpailussa, johon laskettiin kolmen ajajan tulos, toiseksi parikymmentä sekuntia CCH:n joukkueelle hävinneenä.
OPP:n joukkue Anni Tapio, Seliina Manninen ja Viivi Raudasoja voitti N14-sarjan joukkuekilpailun. Henkilökohtaisessa 10 km:n kilpailussa Anni sijoittui neljänneksi ajalla 17.28,2, Seliina kuudenneksi ajalla 17.46,9 ja Viivi kahdeksanneksi ajalla 19.09,0.
M16-sarjan 20 km:n SM-tempossa Aabel Lehtoranta sijoittui kuudenneksi ajalla 29.23,7. N12-sarjan 5 km:n tempossa Aada Virta oli neljäs ajalla 9.37,9, M14-sarjan 10 km:n tempossa Aaro Väyrynen polki 9. sijalle ajallaan 17.37,7 ja M12-sarjan 5 km:n ajossa Tuukka Posio oli 11. ajallaan 9.13,2. (KM)
Tulokset:
N-12 | 5 km | ||
1 | Kapanen Elisabet | LapsiP | 08:29,9 |
2 | Heikkinen Iiris | KäTa | 09:24,9 |
3 | Alhonen Sofia | IK-32 | 09:26,9 |
4 | Virta Aada | OP-P | 09:37,9 |
5 | Hannula Meri-Vuokko | CCH | 09:42,3 |
6 | Varsamäki Emma | KaKa | 09:42,5 |
7 | Toivanen Elviira | TuUL | 09:48,1 |
8 | Koivula Ella | KorsKa | 09:50,3 |
M-10 | 5 km | ||
1 | Tapio Joel | OP-P | 09:09,9 |
2 | Kareisto Jaani | OTC | 09:21,7 |
3 | Kornijenko Kuzma | CCH | 09:57,0 |
4 | Hannula Hemmo | CCH | 10:03,3 |
5 | Karislahti Aapeli | P-P | 10:04,3 |
6 | Tuunanen Samu | RIDEEP | 10:05,5 |
7 | Yli-Pelkonen Samuli | CCH | 10:22,3 |
8 | Haapakangas Valtti | OP-P | 10:45,4 |
9 | Eero Väyrynen | OP-P | 10:50,2 |
10 | Oja-Nisula Niilo | KaKa | 11:17,0 |
11 | Tapio Lauri | OP-P | 11:44,7 |
M-12 | 5 km | ||
1 | Yli-Pelkonen Aatu | CCH | 08:04,3 |
2 | Alarotu Johannes | GIF | 08:14,2 |
3 | Nieminen Aaro | KorsKa | 08:32,4 |
4 | Yrjänäinen Eelis | TuUl | 08:36,7 |
5 | Vaskimo Aaro | CCH | 08:57,6 |
6 | Toivonen Nuutti | KorsKa | 09:00,7 |
7 | Holopainen Arttu | KaKa | 09:04,7 |
8 | Fabig Leo | PoTa | 09:05,6 |
9 | Kylmäniemi Kalle | ProMTB | 09:09,9 |
10 | Juntunen Niko | HyPy | 09:12,8 |
11 | Posio Tuukka | OP-P | 09:13,2 |
12 | Jalonen Viljami | KorsKa | 09:26,7 |
13 | Oilinki Joona | KorsKa | 09:33,7 |
14 | Källberg Ivar | Kraft | 09:36,8 |
15 | Halminen Iiro | HyPy | 09:39,1 |
16 | Huhtala Veikko | HyPy | 09:57,2 |
17 | Halmekangas Max | KäTa | 10:00,3 |
18 | Nissilä Eero-Veikko | KäTa | 10:16,2 |
19 | Seppälä Paavo | JurVo | 11:02,9 |
N-14 | 10 km | ||
1 | Aintila Wilma | IK-32 | 15:45,1 |
2 | Antikainen Heidi | CCH | 17:05,4 |
3 | Kapanen Elisabet | LapsiP | 17:07,9 |
4 | Tapio Anni | OP-P | 17:28,2 |
5 | Ingves Erika | LapsiP | 17:42,0 |
6 | Manninen Seliina | OP-P | 17:46,9 |
7 | Tuukkanen Jenna | GIF | 18:26,5 |
8 | Raudasoja Viivi | OP-P | 19:09,0 |
9 | Pyy Siiri | HyPy | 19:18,2 |
M-14 | 10 km | ||
1 | Toivanen Kalle | TuUL | 14:58,8 |
2 | Grönlund Nicolas | CCH | 15:04,7 |
3 | Leinonen Nestori | TuUL | 15:20,5 |
4 | Jalonen Veeti | KorsKa | 15:27,4 |
5 | Pitkänen Akseli | GIF | 16:06,9 |
6 | Kareisto Jeehu | OTC | 16:21,0 |
7 | Ijäs Emil | KorsKa | 16:48,6 |
8 | Ingves Anton | LapsiP | 17:22,9 |
9 | Väyrynen Aaro | OP-P | 17:37,7 |
10 | Lantto Eeli | OTC | 17:40,3 |
11 | Pihlgren Emil | Kraft | 18:15,7 |
12 | Holopainen Arttu | KaKa | 18:23,1 |
M-16 | 20 km | ||
1 | Pohjantähti Pyry | Akilles | 27:02,5 |
2 | Aalto Jimi | JurVo | 27:26,8 |
3 | Aintila Waldemar | IK-32 | 27:35,0 |
4 | Lindgren Akseli | TVC | 28:16,3 |
5 | Kolehmainen Oskari | CCH | 29:00,0 |
6 | Lehtoranta Aabel | OP-P | 29:23,7 |
7 | Källberg Axel | Kraft | 29:37,6 |
8 | Lindberg Jesper | SV | 29:52,3 |
9 | Tummala Tuomas | KaKa | 30:51,3 |
10 | Vaskimo Onni | CCH | 31:00,5 |
11 | Martikainen Miko | MU | 31:24,9 |
12 | Sahlström Albert | JurVo | 32:12,2 |
13 | Nissilä Oskari | KäTa | 33:17,9 |
14 | Nousiainen Erno | KaKa | 33:26,9 |
15 | Mäki-Juoni Onni | KaKa | 39:35,8 |
Joukkuekilpailut:
M10: 1) CCH, 2) OPP (Joel Tapio, Valtti Haapakangas, Eero Väyrynen).
N14: 1) OPP (Anni Tapio, Seliina Manninen, Viivi Raudasoja)