Junior EM Stattegg
Niko Heikkilä 48. sijalla XC X-large -ajossa
(Kuva: Hannu Heikkilä)
Stattegg 13.8.2015
Torstaina aamupäivällä paikallista aikaa oli ohjelmassa XC X-Large-kilpailu yhteislähtönä. Tämä maraton -tyyppinen kisa ajettiin osittain vuoden 2009 maratonajon (XCM) maailmanmestaruuskisojen reitillä, joten kilpailun vaativuustaso oli erittäin kova. Reittinä oli 12 km:n mittainen kierros, jossa noususumma kierrosta kohden oli 490 m. Kaikkiaan kierroksella oli yhteensä 6 km nousua, jossa jyrkkyys oli 10-28%, ja sitten 3 km jyrkkää laskua. Reitin alussa oli n. 3 km melko tasaista maastoa.
Tämä ensimmäinen "oikea" maastokisa ajettiin jälleen kolmenkymmenen asteen hellesäässä. Niko oli kohtalaisesti toipunut edellispäivän energiavajeesta ja pystyi parantamaan sijoitustaan parikymmentä pykälää edellispäivästä. Nikon loppuaika hellesäässä ja erittäin raskaalla reitillä, jossa nousuosuuksia oli puolet matkasta, oli 41.58,24. Voittajaksi polki Sveitsin Stieven Thür ajalla 36.51,02. Niko jäi kärjestä siis 5.07. Toinen Suomen edustaja Samuli Öhman sijoittui 53. sijalle. Maaliin asti 90:stä kilpailijasta pääsi 88 ajajaa.
Lisää kisaraporttia myöhemmin....
XC X-Large
U15 Male | |||||||
1. | Stieven Thür | SUI20011010 | Swissembikers Uri | 0:36:51,02 | - | - | |
2. | Luke Verburg | NED20010512 | Westland Will Vooruit | 0:36:51,57 | +00,54 | +00,54 | |
3. | Gianmarco Vignaroli | ITA20010221 | ASD Team Ciclotecia 1 | 0:37:08,22 | +17,19 | +16,65 | |
4. | David Sikora | SVK20010301 | SLOVAKIA | 0:37:20,17 | +29,14 | +11,94 | |
5. | Mario Bair | AUT20010613 | AUSTRIA 1 | 0:37:31,28 | +40,25 | +11,11 | |
6. | Jakub Maly | CZE20010618 | Bike 2000 | 0:37:42,42 | +51,39 | +11,13 | |
7. | Kedup Gyagang | SUI20010915 | Swissembikers Uri | 0:37:43,15 | +52,12 | +00,73 | |
8. | Joshua Fronzke | GER20012009 | Bayern 1 | 0:37:50,88 | +59,85 | +07,72 | |
9. | Mario Holzleitner | AUT20010622 | AUSTRIA 1 | 0:37:56,78 | +1:05,75 | +05,89 | |
10. | Dario Cherchi | ITA20010810 | ITALY | 0:37:56,86 | +1:05,83 | +00,08 | |
11. | Lars Sommer | SUI20021011 | Swissembikers Unterwalden | 0:38:01,69 | +1:10,66 | +04,83 | |
12. | Jeppe Frandsen | DEN20020121 | DENMARK 2 | 0:38:13,13 | +1:22,10 | +11,43 | |
13. | Hans Landbo | DEN20020701 | DENMARK 1 | 0:38:34,12 | +1:43,10 | +20,99 | |
14. | Michele Chiandussi | ITA20010520 | Green Team | 0:38:37,39 | +1:46,36 | +03,26 | |
15. | Oskar Marek | CZE20010116 | CZECH REPUBLIC 1 | 0:38:42,07 | +1:51,04 | +04,68 | |
16. | Stefano Iebole | ITA20010912 | ASD UCLA1991 Pacan Bagutti 2 | 0:38:42,33 | +1:51,30 | +00,26 | |
17. | Edoardo Coari | ITA20010206 | ASD UCLA1991 Pacan Bagutti 1 | 0:38:45,15 | +1:54,12 | +02,81 | |
18. | Andreas Vittone | ITA20010909 | Green Team | 0:38:46,36 | +1:55,33 | +01,21 | |
19. | Tomas Dudek | CZE20010920 | CZECH REPUBLIC 1 | 0:39:18,34 | +2:27,31 | +31,97 | |
20. | Remi Premand | SUI20010112 | Swissembikers Schwyz | 0:39:20,70 | +2:29,67 | +02,36 | |
21. | Hugo Eliasson | SWE20010805 | Trimtex Sweden 2 | 0:39:21,24 | +2:30,21 | +00,53 | |
22. | Hannes Auer | ITA20010131 | ASV St. Lorenzen | 0:39:22,41 | +2:31,38 | +01,17 | |
23. | Bruno Stocek | CZE20010705 | Bike 2000 | 0:39:23,81 | +2:32,78 | +01,39 | |
24. | Dante Coremans | BEL20020320 | Team DMC | 0:39:27,97 | +2:36,94 | +04,16 | |
25. | Emanuele Huez | ITA20010302 | ITALY | 0:39:33,56 | +2:42,53 | +05,58 | |
26. | Patrick Ellecosta | ITA20010923 | ASV St. Lorenzen | 0:39:49,91 | +2:58,88 | +16,35 | |
27. | Benjamin Schwingshackl | ITA20020122 | Südtirol | 0:39:50,13 | +2:59,10 | +00,21 | |
28. | Markus Heuer | DEN20010217 | DENMARK 1 | 0:40:00,91 | +3:09,89 | +10,78 | |
29. | Michael Stocker | GER20020118 | Bayern 2 | 0:40:06,06 | +3:15,04 | +05,15 | |
30. | Patrick Bredahl | DEN20010731 | DENMARK 4 | 0:40:06,29 | +3:15,26 | +00,22 | |
31. | Mikkel Tybjerg | DEN20020622 | DENMARK 2 | 0:40:06,36 | +3:15,34 | +00,07 | |
32. | Lorenzo Faoro | ITA20010208 | Castelbrando Bike Center | 0:40:28,05 | +3:37,02 | +21,68 | |
33. | David Biro | HUN20010429 | HUNGARY | 0:40:29,47 | +3:38,44 | +01,42 | |
34. | Alessandro Berzieri | ITA20010308 | Melavi Focus Bike | 0:40:44,37 | +3:53,35 | +14,90 | |
35. | David Aron Baranyi | HUN20020305 | HUNGARY | 0:40:49,25 | +3:58,22 | +04,87 | |
36. | Josef Hladik | CZE20010720 | CZECH REPUBLIC 2 | 0:40:49,58 | +3:58,55 | +00,32 | |
37. | Luca Saligari | ITA20010706 | Melavi Focus Bike | 0:40:50,47 | +3:59,44 | +00,88 | |
38. | Mikkel Jorgensen | DEN20010501 | DENMARK 4 | 0:40:58,75 | +4:07,72 | +08,28 | |
39. | Mikkel Hansen | DEN20010531 | DENMARK 3 | 0:41:00,95 | +4:09,93 | +02,20 | |
40. | Franz-Josef Lässer | AUT20010117 | AUSTRIA 2 | 0:41:07,73 | +4:16,71 | +06,77 | |
41. | Andrin Bisig | SUI20010401 | Swissembikers Schwyz | 0:41:10,00 | +4:18,97 | +02,26 | |
42. | August Höglund | SWE20011203 | Trimtex Sweden 1 | 0:41:10,94 | +4:19,92 | +00,94 | |
43. | Timotej Kocen | CRO20010925 | CROATIA | 0:41:14,59 | +4:23,57 | +03,65 | |
44. | Stefan Lootus | EST20010619 | ESTONIA | 0:41:35,62 | +4:44,60 | +21,03 | |
45. | Carl Andersson | SWE20010711 | Trimtex Sweden 1 | 0:41:38,48 | +4:47,46 | +02,85 | |
46. | Gabriele Ghersevi | ITA20020330 | ASD UCLA1991 Pacan Bagutti 1 | 0:41:38,60 | +4:47,58 | +00,12 | |
47. | Flore Wienen | BEL20020621 | Team DMC | 0:41:53,26 | +5:02,23 | +14,65 | |
48. | Niko Heikkilä | FIN20011209 | FINLAND | 0:41:58,24 | +5:07,21 | +04,97 | |
49. | Twan Van der Drift | NED20021102 | Westland Will Vooruit | 0:42:12,33 | +5:21,31 | +14,09 | |
50. | Beau De Wijn | NED20011002 | MBC Bar-End | 0:42:17,06 | +5:26,03 | +04,72 | |
51. | Joshua Knauer | GER20020201 | Bayern 2 | 0:42:23,65 | +5:32,63 | +06,59 | |
52. | Sven Hämmerle | AUT20020425 | RV Dornbirn Racing Team | 0:42:25,83 | +5:34,80 | +02,17 | |
53. | Samuli Öhman | FIN20010223 | FINLAND | 0:42:26,98 | +5:35,95 | +01,14 | |
54. | Jakub Jencus | SVK20011023 | SLOVAKIA | 0:42:28,27 | +5:37,24 | +01,29 | |
55. | Lukas Hatz | AUT20021027 | AUSTRIA 2 | 0:42:35,72 | +5:44,69 | +07,45 | |
56. | Andrea Damiano | ITA20010525 | ASD Team Ciclotecia 1 | 0:42:39,61 | +5:48,59 | +03,89 | |
57. | Daniele Flati | ITA20010802 | East Midlands | 0:42:41,52 | +5:50,49 | +01,90 | |
58. | David Sulc | CZE20021009 | CZECH REPUBLIC 2 | 0:42:41,87 | +5:50,85 | +00,35 | |
59. | Milosz Osko | POL20021002 | Warszawski Klub Kolarski | 0:42:43,21 | +5:52,19 | +01,34 | |
60. | Sixten Lord | SWE20010630 | Trimtex Sweden 2 | 0:42:50,59 | +5:59,56 | +07,37 | |
61. | Tim Martin | GBR20011103 | East Midlands | 0:43:01,19 | +6:10,16 | +10,59 | |
62. | Gijs Grol | NED20010326 | Scary | 0:43:08,38 | +6:17,36 | +07,19 | |
63. | Matthias Figoutz | AUT20010115 | Giant Stattegg | 0:43:22,39 | +6:31,36 | +14,00 | |
64. | Victor Phillipsen | DEN20011126 | DENMARK 3 | 0:43:28,82 | +6:37,79 | +06,42 | |
65. | Stefan Kovar | AUT20020515 | Bike Total Austria | 0:43:29,02 | +6:37,99 | +00,20 | |
66. | Frits Biesterbos | NED20020214 | MBC Bar-End | 0:43:30,53 | +6:39,50 | +01,50 | |
67. | Dominik Dilger | SUI20020903 | Swissembikers Unterwalden | 0:43:51,27 | +7:00,24 | +20,74 | |
68. | Ward Huybs | BEL20021121 | Belgian United Fun Team | 0:44:36,87 | +7:45,84 | +45,60 | |
69. | Marco Ertl | AUT20020222 | Bike Total Austria | 0:45:03,34 | +8:12,31 | +26,46 | |
70. | Jan Saska | CZE20021006 | Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team | 0:45:04,76 | +8:13,74 | +01,42 | |
71. | Jakob Tschol | AUT20011116 | Teaspo Racing Team | 0:45:04,82 | +8:13,80 | +00,06 | |
72. | Georg Sarapuu | EST20010314 | ESTONIA | 0:45:06,49 | +8:15,47 | +01,67 | |
73. | Zagar Matic Kranjec | SLO20020603 | Calcit Bike Team | 0:45:07,82 | +8:16,79 | +01,32 | |
74. | Jaka Starman | SLO20021209 | Calcit Bike Team | 0:45:10,40 | +8:19,37 | +02,58 | |
75. | Nard Sinke | NED20010831 | Scary | 0:45:15,96 | +8:24,93 | +05,55 | |
76. | Mirko Budimlic | CRO20010611 | Giant Croatia | 0:46:07,20 | +9:16,17 | +51,24 | |
77. | Jan Stych | CZE20010918 | Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team | 0:46:09,68 | +9:18,65 | +02,47 | |
78. | Moritz Attwenger | AUT20020512 | MTB Youngster Team OÖ | 0:47:00,21 | +10:09,18 | +50,53 | |
79. | Alexander Pall | AUT20011222 | Giant Stattegg | 0:47:08,94 | +10:17,92 | +08,73 | |
80. | Nick Bruyninckx | BEL20020124 | Belgian United Fun Team | 0:49:11,25 | +12:20,23 | +2:02,30 | |
81. | Filippo Masarin | ITA20021103 | Castelbrando Bike Center | 0:49:28,84 | +12:37,81 | +17,58 | |
82. | Stjepan Hunjak | CRO20011118 | CROATIA | 0:50:15,65 | +13:24,62 | +46,80 | |
83. | Julian Hinder | AUT20020613 | RV Dornbirn Racing Team | 0:51:15,36 | +14:24,33 | +59,70 | |
84. | Dominik Brunner | AUT20011115 | Steierberg Dj's Bikeshop | 0:51:42,00 | +14:50,97 | +26,64 | |
85. | Lovro Posel | CRO20021015 | Giant Croatia | 0:53:14,25 | +16:23,22 | +1:32,25 | |
86. | Konrad Czabok | POL20010319 | Warszawski Klub Kolarski | 0:55:05,36 | +18:14,34 | +1:51,11 | |
87. | Stefan Kerschbaumer | ITA20010218 | Südtirol | 0:58:49,45 | +21:58,42 | +3:44,08 | |
88. | Hoften Levi Van | NED20021107 | De Gelderse Doorzetters | 1:00:30,15 | +23:39,12 | +1:40,70 | |
Kjell Roerbag | NED20021207 | De Gelderse Doorzetters | DNF | ||||
Simon Peketz | AUT20011125 | Teaspo Racing Team | DNF | ||||
Daniel Serdino | ITA20020623 | ASD UCLA1991 Pacan Bagutti 2 | DNS | ||||
Maximilian Krüger | GER20010524 | Bayern 1 | DNS | ||||
Archie Lewis | GBR20010712 | East Midlands 2 | DNS |