Tervaetapin Raatin kortteliajo/Pohjois-Suomen mestaruuskilpailu 5.7.2015 Oulussa
Tässä M14-sarjan maalikamerakuva. OPP:n poikien hieno kolmoisvoitto.
Oulu 5.7.2015
Oulussa jatkettiin sunnuntaina Tervaetapin viimeisellä osakilpailulla eli Raatin kortteliajolla, joka oli samalla Pohjois-Suomen mestaruuskilpailu Pohjois-Suomen ajajille. Ounaksen Pyörä-Poikien ajajien menestys oli varsin hyvä, sillä tuliaisina oli tällä kertaa seitsemän Pohjois-Suomen mestaruutta, kolme hopeaa ja kaksi pronssia eli yhteensä 12 mitalia.
M14-sarjan 10 km:n kortteliajossa OPP:n pojat karkasivat kolmestaan pääjoukolta ja ajoivat komeasti kolmoisvoittoon. Kiritaiston nopein oli Eemil Lehtoranta, toinen Aabel Lehtoranta ja kolmas Niko Heikkilä.
Muissa sarjoissa mestaruuden polkivat Simeon Manninen (M16), Timo Riihiniemi (M60), Joel Tapio (M8), Anni Tapio (N10), Seliina Manninen (N12), hopeaa Turo Torvinen (M16) ja Elli Hedman (N14) sekä pronssia Emma Hedman (N10). Miesten sarjan 40 km:n kortteliajossa OPP:n Antti Kulmala polki maaliin pääjoukossa ja sijoittui hienosti 11. sijalle (PSM 5.). (KM)
Miehet | 40 km | ||||
1 | Juha Kangaskokko | OTC | 1:01:28 | 63 | |
2 | Marko Törmänen | OTC | 1:01:30 | 64 | |
3 | Juhani Timmerbacka | OTC | 1:01:30 | 65 | |
4 | Petter Mattsson | GIF | 1:01:30 | 66 | |
5 | Aike Selfors | Sirma IL | 1:02:51 | 67 | |
6 | Arttu Malviniemi | GIF | 1:02:51 | 68 | |
7 | Ville Luoto | KäTa | 1:02:51 | 69 | |
8 | Iiro Mäntyniemi | OTC | 1:02:51 | 71 | |
9 | Rasmus Eriksson | GIF | 1:02:51 | 73 | |
10 | Timo Pesola | KäTa | 1:02:51 | 74 | |
11 | Antti Kulmala | OPP | (PSM 5.) | 1:02:51 | 77 |
12 | Petri Lahtinen | OTC | 1:02:51 | 78 | |
13 | Pekka Kähkölä | OTC | 1:02:51 | 79 | |
14 | Jovnna Balto Henriksen | Sirma IL | 1:02:51 | 80 | |
15 | Aleksi Koskinen | CCH - Kivenlahden Pyörähuolto | 1:02:51 | 81 | |
16 | Jussi Pesonen | Cyclos | 1:02:51 | 84 | |
17 | Ilmari Repo | JYPS | 1:02:51 | 85 | |
18 | Antto Tunkkari | GIF | 1:02:51 | 87 | |
19 | Ville Pesonen | Cyclos | 1:06:13 | 88 | |
20 | Tero Kuusisto | LaPy | 1:06:13 | 92 | |
21 | Juha-Matti Törmänen | PK-Team | 1:06:13 | 98 | |
22 | Joona Oravamäki | KaKa | 1:06:28 | 99 | |
23 | Jyrki Puttonen | OTC | 1:11:28 | 101 | |
24 | Jani Autio | GIF | 1:11:28 | 103 | |
25 | Vladyslav Makogon | OTC | 1:11:28 | 104 | |
26 | Jani Hanhela | OTC | 1:11:28 | 105 | |
27 | Timo Pikkarainen | GIF | 1:11:28 | 106 | |
Heikki Tukki | OTC | DNS | |||
Hyppönen Petri | OTC | DNS | |||
1 | M-8 | 6 km | |||
2 | Arttu Holopainen | KaKa | 0:14:41 | 13 | |
3 | Joel Tapio | OPP | (PSM 1.) | 0:14:41 | 14 |
4 | Eero-Veikko Nissilä | KäTa | 0:15:01 | 15 | |
5 | Eeti Heiskanen | OTC | 0:15:35 | 18 | |
M-10 | 6 km | ||||
1 | Jeehu Kareisto | OTC | 0:12:02 | 5 | |
2 | Lenni Heiskanen | OTC | 0:12:05 | 6 | |
3 | Georg Martinsen | Bardu Sykkelklubb | 0:12:39 | 7 | |
4 | Eeli Lantto | OTC | 0:14:08 | 11 | |
5 | Max Halmekangas | KäTa | 0:15:11 | 17 | |
M-12 | 6 km | ||||
1 | Erik Halonen | HyPy | 0:11:53 | 1 | |
2 | Eero Hedman | OPP | (PSM 1.) | 0:11:54 | 2 |
3 | Oskari Nissilä | KäTa | 0:11:59 | 3 | |
4 | Tuomas Tummala | KaKa | 0:12:01 | 4 | |
5 | Matias Määttä | OTC | 0:12:51 | 9 | |
M-14 | 10 km | ||||
1 | Eemil Lehtoranta | OPP | (PSM 1.) | 0:16:59 | 20 |
2 | Aabel Lehtoranta | OPP | (PSM 2.) | 0:16:59 | 21 |
3 | Niko Heikkilä | OPP | (PSM 3.) | 0:17:00 | 22 |
4 | Kalle Marjoniemi | PyöRi | 0:17:46 | 24 | |
5 | Linus Ollikainen | JYPS | 0:17:46 | 25 | |
6 | Toralf Martinsen | Bardu Sykkelklubb | 0:17:49 | 26 | |
7 | Sakari Ikonen | OTC | 0:20:06 | 29 | |
8 | Leo Harju | OTC | 0:20:07 | 30 | |
Olli Terävä | JYPS | ||||
Rasmus Ähtävä | CCH | ||||
M-16 | 24 km | ||||
1 | Henrik Joks | Sirma IL | 0:43:25 | 32 | |
2 | Joakim Nordström | Porvoon Akilles | 0:44:19 | 36 | |
3 | Valtteri Wallenius | CCH | 0:44:19 | 37 | |
4 | Simeon Manninen | OPP | (PSM 1.) | 0:44:19 | 38 |
5 | Turo Torvinen | OPP | (PSM 2.) | 0:46:41 | 54 |
Ilmari Tunkkari | GIF | ||||
M-18 | 40 km | ||||
Jonas Nordström | Porvoon Akilles | 1:02:51 | 83 | ||
M-40 | 40 km | ||||
1 | Kent Sippola | OTC | 1:02:51 | 70 | |
2 | Pasi Nurmela | OTC | 1:02:51 | 72 | |
3 | Timo Mattila | OTC | 1:02:51 | 76 | |
4 | Jani Oravamäki | OTC | 1:02:51 | 82 | |
5 | Jouni Ollikainen | JYPS | 1:02:51 | 86 | |
6 | Esa Mustonen | Cyclos | 1:06:13 | 93 | |
7 | Jari Kolehmainen | PK-Team | 1:06:13 | 95 | |
8 | Toni Pisano | PK-Team | 1:06:13 | 96 | |
9 | Matti Priha | CCH | 1:11:28 | 102 | |
M-45 | 40 km | ||||
1 | Stein Joks | Sirma IL | 1:02:51 | 75 | |
2 | Jari Niemelä | Närpes Kraft | 1:06:13 | 89 | |
3 | Kyösti Soini | OTC | 1:06:13 | 90 | |
4 | Mika Pihkoluoma | RSP | 1:06:13 | 91 | |
5 | Kenneth Kolppanen | KäTa | 1:06:13 | 94 | |
6 | Tapio Rauma | KäTa | 1:06:13 | 97 | |
7 | Petri Pesonen | Cyclos | 1:11:28 | 100 | |
8 | Marko Uusimäki | KäTa | DNS | ||
9 | Pål Reidar Martinsen | Bardu Sykkelklubb | DNS | ||
M-50 | 24 km | ||||
1 | Jukka Puustinen | OTC | 0:43:27 | 33 | |
2 | Veli-Matti Keloneva | OTC | 0:44:33 | 42 | |
3 | Hannu Marjoniemi | PyöRi | 0:48:37 | 56 | |
M-55 | 24 km | ||||
1 | Jarmo Ollanketo | Koiviston Isku | 0:44:33 | 43 | |
2 | Harri Hautala | OTC | 0:46:41 | 55 | |
3 | Peter Juselius | NCK | 0:52:41 | 35 | |
M-60 | 24 km | ||||
1 | Jan Linde | NCK | 0:44:33 | 39 | |
2 | Timo Riihiniemi | OPP | (PSM 1.) | 0:48:37 | 59 |
3 | Olli Paasovaara | Cyclos | 0:48:37 | 60 | |
M-65 | 24 km | ||||
1 | Kalevi Sallinen | CCH | 0:44:11 | 34 | |
2 | Johannes Leppänen | CCH | 0:44:36 | 45 | |
3 | Tenho Hätönen | Piikkiön Kehitys | 0:50:22 | 40 | |
M-70 | 24 km | ||||
1 | Lauri Nurkkala | TWD | 0:45:17 | 49 | |
N | 24 km | ||||
1 | Suvi Lavonen | Chebici-Isku Donna | 0:44:33 | 41 | |
2 | Pauliina Kanervo | OTC | 0:46:41 | 52 | |
3 | Sari Orvola | OTC | 0:46:41 | 53 | |
Ann-Mary Ähtävä | CCH | ||||
Maija Oravamäki | OTC | ||||
N-8 | 6 km | ||||
1 | Julia Kivilahti | KaKa | 0:15:03 | 16 | |
N-10 | 6 km | ||||
1 | Anni Tapio | OPP | (PSM 1.) | 0:13:41 | 10 |
2 | Ellinoora Ojala | Cyclos | 0:14:08 | 12 | |
3 | Emma Hedman | OPP | (PSM 3.) | 0:16:44 | 19 |
1 | N-12 | 6 km | |||
Seliina Manninen | OPP | (PSM 1.) | 0:12:45 | 8 | |
N-14 | 10 km | ||||
1 | Karoliina Ojala | Cyclos | 0:20:02 | 27 | |
2 | Elli Hedman | OPP | (PSM 2.) | 0:20:04 | 28 |
N-16 | 10 km | ||||
1 | Asta Orava | KäTa | 0:21:30 | 31 | |
N-18 | 24 km | ||||
1 | Martine Joks | Sirma IL | 0:46:41 | 51 | |
2 | Minttu Ojala | Cyclos | 0:48:37 | 57 | |
N-40 | 24 km | ||||
1 | Kaisa Ojala | Cyclos | 0:48:37 | 58 | |