Ounaksen Pyörä-Poikien Sodankylä-cup 2006
Ounaksen Pyörä-Poikien järjestämä PSM-kortteliajo/Sodankylä-cup I Luostolla 27.5.2006
N6: 1) Sirja Perttamo OPP 3.23, 2) Veera Salminen Cyclos 3.45.
M8: 1) Janne Hannula OPP 7.06, 2) Akseli Heikkinen OPP 8.27.
N8:1) Iina Väyrynen OPP 8.10, 2) Venla Heikkinen OPP 10.04.
M10:1) Arttu Karjalainen Cyclos 8.49, 2) Jussi Pesonen Cyclos 8.58.
N10: 1) Emma Karjalainen Cyclos 9.11.
M12: 1) Jonne Karjalainen Cyclos 12.18, 2) Ville Pesonen Cyclos12.22, 3) Iiro Väyrynen OPP 14.11.
N12: 1) Riia-Maria Törmänen Cyclos14.46, 2) Jenna Hannula OPP 14.47.
M14: 1) Eemeli Välimaa OPP 21.35, 2) Petri Alatalo OPP 23.16.
N14: 1) Rosa Törmänen Cyclos 25.25.
M16: 1) Roope Törmänen Cyclos 41.00, 2) Tuomas Lilja OPP 41.20, 3) Tero Alatalo OPP 43.44, 4) Simo Alatarvas OPP 44.09.
N16: 1) Jenniina Nevala Cyclos 33.00
M18:1) Antti Kulmala OPP 41.00.
Miehet, kilpa: 1) Tuomo Ahola OPP 41.26, 2) Janne Salmi OPP 43.30.
M35: 1) Petri Pesonen Cyclos 41.15.
M40: 1) Markku Väyrynen OPP 41.06.
N40: 1) Päivi Salminen Cyclos 45.40.
M45: 1) Keijo Perttamo OPP 43.52.
M50: 1) Markku Nevala Cyclos 44.19.
M55: 1) Tuomo Pelttari Cyclos 41.13.
M60: 1) Oiva Lukkari OPP 38.45.
Harrastesarja, miehet: 1) Esa Mustonen Cyclos 41.32, 2) Hannu Jänkälä OPP 41.36, 3) Mika Penttinen OPP 45.08, 4) Pekka Välimaa OPP 45.44. __________________________________________________________________________________
Ounaksen Pyörä-Poikien Sodankylä-cupin II osakilpailu Luostolla 28.5.2006
N6, 2 km: 1) Sirja Perttamo OPP 11.12, 2) Veera Salminen Cyclos 11.53.
M8, 5,6 km: 1) Janne Hannula OPP 15.47, 2) Akseli Heikkinen OPP 20.22.
N8, 5.6 km: 1) Iina Väyrynen OPP 19.05, 2) Venla Heikkinen OPP 24.53.
M10, 11,2 km: 1) Arttu Karjalainen Cyclos 24.53, 2) Jussi Pesonen Cyclos 25.02, 3) Taneli Tepsa OPP 25.33.
N10, 11,2 km: 1) Emma Karjalainen Cyclos 29.19.
M12, 16,8 km: 1) Jonne Karjalainen Cyclos 33.21, 2) Ville Pesonen Cyclos 34.02, 3) Iiro Väyrynen OPP 42.03.
N12, 16,8 km: 1) Aliisa Salminen OPP 39.31, 2) Riia-Maria Törmänen Cyclos 43.35, 3) Jenna Hannula OPP sa.
M14, 28 km: 1) Eemeli Välimaa OPP 47.50.
N14, 28 km: 1) Roosa Törmänen Cyclos 59.30.
N16, 28 km: 1) Jenniina Nevala Cyclos 59.30, 2) Tiina Tepsa OPP 1.02.56.
Miehet, kilpasarja 67,2 km: 1) Markku Väyrynen OPP 1.55.51, 2) Roope Törmänen Cyclos sa, 3) Petri Pesonen Cyclos sa, 4) Janne Kouri OPP sa, 5) Tuomo Pelttari Cyclos sa, 6) Esa Mustonen Cyclos sa, 7) Markku Nevala Cyclos 1.56.13, 8) Hannu Jänkälä OPP sa, 9) Tuomo Ahola OPP 1.59.12, 10) Antti Kulmala OPP 2.01.20, 11) Tuomas Lilja OPP 2.01.54, 12) Janne Salmi OPP 2.02.40, 13) Keijo Perttamo OPP 2.05.20, 14) Pekka Välimaa OPP sa, 15) Simo Alatarvas OPP 2.08.15, 16) Mika Penttinen OPP 2.09.20, 17) Terho Nieminen Sod.varusk.urh. 2.19.20, -) Tero Alatalo OPP kesk.
Naiset, kilpa 67,2 km: 1) Päivi Salminen Cyclos 2.05.20.
Markku Väyrynen tuuletti Hotelli Luostotunturi-maantieajon voittoa. Väyrynen voitti myös cupin miesten sarjan pistekilpailun. (Kuva: Kalevi Mikkonen)
Tour de Ora (Sodankylä-cup 3) 19.8. 2006
Tulokset: 2km N6 1) Jenni Karvonen Cyclos 6.25 2) Veera Salminen Cyclos 6.53
8,2km N8 1) Iina Väyrynen OPP 20.17 2) Venla Heikkinen OPP 33.44
8,2km M8 1) Janne Hannula OPP 20.33 2) Tuomas Karvonen Cyclos 22.10 3) Jarmo Tanninen LaVe 22.13 4) Akseli Heikkinen OPP 29.17
8,2km N10 1) Sari Tanninen LaVe 20.55
8.2km M10 1) Jussi Pesonen Cyclos 17.38
16,4km N12 1) Riikka Rauma KäTa 32,21 2) Jenna Hannula OPP 35,08
16,4km M12 1) Ville Pesonen Cyclos 30.57 2) Ilkka Keskitalo OPP s.a. 3) Iiro Väyrynen OPP 35,12
42km M14 1) Eemeli Välimaa OPP 1.09,3 2) Petri Alatalo OPP s.a.
84km N kilpa 1) Päivi Salminen Cyclos 2.14,5
84km M kilpa 1) Antti Kulmala OPP 2.14,5 2) Timo Karvonen Cyclos s.a. 3) Ville Hyväri TWD s.a. 4) Markku Väyrynen OPP s.a. 5) Petri Pesonen Cyclos s.a. 6) Esa Mustonen Cyclos s.a. 7) Janne Kouri OPP s.a. 8) Tuomo Pelttari Cyclos s.a. 9) Hannu Jänkälä OPP s.a. 10) Simo Alatarvas OPP (M16) 2.21,2 11) Mika Penttinen OPP 2.22,0 12) Kauko Hyväri TWD s.a. 13) Pekka Välimaa OPP s.a. 14) Tero Alatalo OPP (M16) 2.25,6 15) Tuomo Ahola OPP s.a. Janne Salmi OPP dnf Taisto Tuomivaara PoVi dnf Tuomas Lilja OPP (M16) dnf
Sodankylä-cup 4/Vaalajärvi 20.8.2006
Tulokset: N6 3,2km 1) Jenni Karvonen Cyclos 9.30 2) Veera Salminen Cyclos 10.14 3) Sirja Perttamo OPP 11.49 N8 11,2km 1) Iina Väyrynen OPP 28.50 2) Venla Heikkinen OPP 49.15 M8 11,2km 1) Janne Hannula OPP 28.16 2) Jarmo Tanninen LaVe 31.31 3) Akseli Heikkinen OPP 33.36 N10 11.2km 1) Emma Karjalainen Cyclos 21.16 2) Sari Tanninen LaVe 28.52 M10 11.2km 1) Jussi Pesonen Cyclos 21.16 2) Arttu Karjalainen Cyclos 21.17 3) Taneli Tepsa OPP 22.36 N12 22,4km 1) Riikka Rauma KäTa 46.37 2) Aliisa Salminen OPP 49.45 3) Jenna Hannula OPP 53.17 M12 22,4km 1) Jonne Karjalainen Cyclos 46.32 2) Ilkka Keskitalo OPP 46.33 3) Ville Pesonen OPP 46.34 4) Iiro Väyrynen OPP 50.39 N14 30km 1) Rosa Törmänen Cyclos 53,23 M14 30km 1) Petri Alatalo OPP 49.44 2) Eemeli Välimaa OPP 50.44 N16 30km 1) Jenniina Nevala Cyclos 53.22 M60 30km 1) Oiva Lukkari OPP 1.04.04 N kilpa 60km 1) Päivi Salminen Cyclos 1.43.53 M kilpa 60km 1) Markku Väyrynen OPP 1.42.16
Sodankylä-cupin 2006 loppupisteet: Neljästä osakilpailusta kolme parasta sijoitusta.
N6 1) Sirja Perttamo OPP 26 2) Veera Salminen Cyclos 24 3) Jenni Karvonen Cyclos 20 M8 1) Janne Hannula OPP 30 2) Akseli Heikkinen OPP 22 3) Jarmo Tanninen LaVe 14 4) Tuomas Karvonen Cyclos 8 N10 1) Emma Karjalainen Cyclos 30 2) Sari Tanninen LaVe 18 M10 1) Arttu Karjalainen Cyclos 28 1) Jussi Pesonen Cyclos 28 2) Taneli Tepsa OPP 16 N12 1) Jenna Hannula OPP 22 2) Riikka Rauma KäTa 20 3) Riia-Maria Törmänen Cyclos 18 4) Aliisa Salminen OPP 18 M12 1) Jonne Karjalainen Cyclos 30 2) Ville Pesonen Cyclos 26 3) Iiro Väyrynen OPP 18 4) Ilkka Keskitalo OPP 16 N14 1) Rosa Törmänen Cyclos 30 M14 1) Eemeli Välimaa OPP 30 2) Petri Alatalo OPP 26 N16 1) Jenniina Nevala Cyclos 30 2) Tiina Tepsa OPP 8 M60 1) Oiva Lukkari OPP 30
N kilpa 1) Päivi Salminen Cyclos 30
M kilpa 1) Markku Väyrynen OPP 26 2) Antti Kulmala OPP 24 3) Roope Törmänen Cyclos ( M16 1.sija) 18 4) Timo Karvonen Cyclos 16 5) Petri Pesonen Cyclos 15 6) Tuomo Pelttari Cyclos (M50 1.sija) 12 7) Esa Mustonen Cyclos 10 8) Janne Kouri OPP 8 9) Ville Hyväri TWD 6 10) Tuomas Lilja OPP (M16 2.sija) 6 11) Tuomo Ahola OPP 4 12) Markku Nevala Cyclos (M50 2.sija) 4 13) Mika Penttinen OPP 3 13) Simo Alatarvas OPP (M16 3.sija) 3 13) Pekka Välimaa OPP 3 13) Hannu Jänkälä OPP 3 17) Janne Salmi OPP 3 17) Keijo Perttamo OPP 3 19) Tero Alatalo OPP (M16 4. sija) 2 20) Kauko Hyväri TWD 1 21) Terho Nieminen Sod Varusk urh 1 22) Taisto Tuomivaara PoVi 1 22) Ossi Törmänen Cyclos 1 |