Juniorien (M18) maastoajon (XCO) Euroopan mestaruuskilpailut 29.7.2018 Itävallan Statteggessä
Niko Heikkilä 42. EM-kisoissa
Stattegg 29.7.2018
OPP:n Niko Heikkilä sijoittui sijalle 42. sunnuntaina Itävallassa ajetuissa nuorten (M18) maastoajon (XCO) Euroopan mestaruuskilpailuissa. Nikon loppuaika viiden kierroksen kisassa oli 1.21.46. Niko ajoi varsin tasaisia kierroksia ja pystyi nostamaan sijoitustaan joka kierroksella, mutta vielä ei vauhti riittänyt lähellekään kärkiajajia. Voittoon polki Sveitsin Alexandre Palmer ajalla 1.11.48. Kisaan osallistui 93 ajajaa.
Tulokset:
|
|||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Mens Junior | |||||||
1. | BALMER, Alexandre | SUI | 5 | 1:11:48 | |||
2. | AVONDETTO, Simone | ITA | 5 | 1:12:03 | |||
3. | KAISER, Leon Reinhard | GER | 5 | 1:12:10 | |||
4. | TOCCOLI, Zaccaria | ITA | 5 | 1:12:19 | |||
5. | SCHÄB, Moritz | GER | 5 | 1:12:55 | |||
6. | FONTANA, Filippo | ITA | 5 | 1:13:52 | |||
7. | ANDERSEN, Alexander Young | DEN | 5 | 1:15:03 | |||
8. | HORNY, Clément | BEL | 5 | 1:15:04 | |||
9. | FLYNN, Sean | GBR | 5 | 1:15:22 | |||
10. | ALDRIDGE, Charlie | GBR | 5 | 1:15:30 | |||
11. | JANSSENS, Arne | BEL | 5 | 1:15:30 | |||
12. | VITTONE, Andreas Emanuele | ITA | 5 | 1:16:00 | |||
13. | SCHÄTTI, Luca | SUI | 5 | 1:16:18 | |||
14. | HEUER, Markus Kaad | DEN | 5 | 1:16:35 | |||
15. | RITA, Rafael | POR | 5 | 1:16:46 | |||
16. | COLOMBO, Andrea | ITA | 5 | 1:17:05 | |||
17. | LINDH, Vilgot | SWE | 5 | 1:17:06 | |||
18. | ANMARKRUD, Jørgen | NOR | 5 | 1:17:10 | |||
19. | JIROU, Samuel | CZE | 5 | 1:17:15 | |||
20. | WALTER, Simon | SUI | 5 | 1:17:36 | |||
21. | BAIR, Mario | AUT | 5 | 1:17:38 | |||
22. | GONEN, Gil-Li | ISR | 5 | 1:17:59 | |||
23. | HONSA, FrantiEk | CZE | 5 | 1:18:10 | |||
24. | MILLENNIUM, Ian | DEN | 5 | 1:18:17 | |||
25. | PEYROUX, Hugo | FRA | 5 | 1:18:30 | |||
26. | VAN DIJKE, Tim | NED | 5 | 1:18:37 | |||
27. | BARROS RODRIGUEZ, Adrian | ESP | 5 | 1:18:40 | |||
28. | SUKHNEV, Valeriy | RUS | 5 | 1:19:30 | |||
29. | BRUN, Nils | SUI | 5 | 1:19:39 | |||
30. | CANAL BLANCO, Carlos | ESP | 5 | 1:19:47 | |||
31. | IVANOV, Nikolay | RUS | 5 | 1:19:50 | |||
32. | DUDEK, Tomá | CZE | 5 | 1:19:59 | |||
33. | EYDT, Markus | GER | 5 | 1:20:23 | |||
34. | LEVI, Eitan | ISR | 5 | 1:20:51 | |||
35. | HÖGLUND, August | SWE | 5 | 1:20:58 | |||
36. | KRYNSKI, Piotr | POL | 5 | 1:21:15 | |||
37. | GYAGANG, Kedup | SUI | 5 | 1:21:18 | |||
38. | GARCZYK, Pawel | POL | 5 | 1:21:27 | |||
39. | KLEMENČIČ, Miha | SLO | 5 | 1:21:28 | |||
40. | TOMÁEK, Alvin | CZE | 5 | 1:21:42 | |||
41. | THÜR, Stiven | SUI | 5 | 1:21:45 | |||
42. | HEIKKILÄ, Niko | FIN | 5 | 1:21:46 | |||
43. | ELIASSON, Hugo | SWE | 5 | 1:21:59 | |||
44. | CHABAUD, Pierre | FRA | 5 | 1:22:29 | |||
45. | PAJUR, Markus | EST | 5 | 1:22:33 | |||
46. | DOGAN, Halil | TUR | 5 | 1:22:35 | |||
47. | ELČKNER, Luká | CZE | 5 | 1:22:38 | |||
48. | NÄF, Mirco | SUI | 5 | 1:22:41 | |||
49. | WISNIEWSKI, Wiktor | POL | 5 | 1:22:46 | |||
50. | JENČU, Jakub | SVK | 5 | 1:23:07 | |||
51. | ARTEMEV, Maksim | RUS | 5 | 1:23:10 | |||
52. | MERIAČ, Tomá | SVK | 5 | 1:23:19 | |||
53. | ZANGERLE, Emanuel | AUT | 5 | 1:23:31 | |||
54. | ZIEMERINK, Milan | NED | 5 | 1:23:40 | |||
55. | KATZMAN, Omer | ISR | 5 | 1:23:50 | |||
56. | SERAFIN, Rodolfo | POR | 5 | 1:23:57 | |||
57. | WOLLENBERG, Tim | GER | 5 | 1:24:08 | |||
58. | DANKOWSKI, Dominik | POL | 5 | 1:24:11 | |||
59. | BAK, Simon | DEN | 5 | 1:24:18 | |||
60. | PHILIPSEN, Victor | DEN | 5 | 1:24:20 | |||
61. | PILIPCHUK, Mikhail | RUS | 5 | 1:24:20 | |||
62. | CEYLAN, Esat | TUR | 5 | 1:24:20 | |||
63. | AYDOGAN, Okan | TUR | 5 | 1:25:06 | |||
64. | WACH, Arkadiusz | POL | 5 | 1:25:25 | |||
65. | FETTER, Erik | HUN | 5 | 1:25:36 | |||
66. | FOLGUERA DIAZ, Kilian | AND | 5 | 1:25:47 | |||
67. | MALEZSEWSKI, Lukas | BEL | 5 | 1:26:30 | |||
68. | TAJNAR, Mihael | SLO | 5 | 1:27:05 | |||
69. | FÜLÖP, Ádám István | HUN | 4 | -1 Lap | |||
70. | GORAK, Dominik | POL | 4 | -1 Lap | |||
71. | KARPIERZ, Wojciech | POL | 4 | -1 Lap | |||
72. | IVANOV, Alex | BUL | 4 | -1 Lap | |||
73. | KUBI, Luká | SVK | 4 | -1 Lap | |||
74. | TEMEL, Suleyman | TUR | 4 | -1 Lap | |||
75. | KRASTS, Arturs | LAT | 4 | -1 Lap | |||
76. | DOVHANCHUK, Kostiantyn | UKR | 4 | -1 Lap | |||
79. | HUNJAK, Stjepan | CRO | 3 | -2 Lap | |||
80. | SYLVESTER, Balázs | HUN | 3 | -2 Lap | |||
81. | NOREIKO, Bruno | LAT | 3 | -2 Lap | |||
82. | FROP, Roko | CRO | 3 | -2 Lap | |||
83. | TRNKA, Marek | SVK | 3 | -2 Lap | |||
86. | KLIMUK, Maksim | BLR | 2 | -3 Lap | |||
87. | BUZAN, Silviu-Narcis | ROU | 2 | -3 Lap | |||
GOVEKAR, Matev | SLO | 3 | DNF | ||||
HEMMERLING, Lars | GER | 3 | DNF | ||||
CAMPOS MOTOS, David Domingo | ESP | 2 | DNF | ||||
HOLLAND, Michael | AUT | 2 | DNF | ||||
MARTIN SAEZ, Sergi | AND | 1 | DNF | ||||
MOISEEV, Genadiy | UKR | 0 | DNF |