OPP:n rata-ajot 2018:
OPP:n rata-ajot Sodankylän kentällä 4.7.2018
+19 astetta, tyyni sää
1 km:n aika-ajo:
M14: 1) Aaro Väyrynen OPP 1.48,6 (oe).
2 km:n aika-ajo:
M14: 1) Aaro Väyrynen OPP 3.43,1 (oe).
M50: 1) Markku Väyrynen OPP 3.17,1.
OPP:n rata-ajot Sodankylän kentällä 11.7.2018
+27 astetta, tyyni sää
500 metrin aika-ajo:
M10: 1) Eero Väyrynen OPP 1.00,7 (oe).
M14: 1) Aaro Väyrynen OPP 54,1 (oe).
M50: 1) Markku Väyrynen OPP 50,1.
1 km:n aika-ajo:
M10: 1) Eero Väyrynen OPP 2.32,3.
M14: 1) Aaro Väyrynen OPP 1.52,8.
2 km:n aika-ajo:
M10: 1) Eero Väyrynen OPP 4.47,5.
M14: 1) Aaro Väyrynen OPP 3.46,1.
M50: 1) Markku Väyrynen OPP 3.12,4.
OPP:n rata-ajot Saarenkylän kentällä 13.7.2018
+25 astetta, pienoinen tuuli.
500 metrin aika-ajo:
M8: 1) Elias Hyypiö OPP 58,1 (oe).
M10: 1) Hugo Mattila 1.14,2 (oe) (maastopyörällä).
N14: 1) Seliina Manninen OPP 48,7 (oe).
500 metriä lentävällä lähdöllä:
M8: 1) Elias Hyypiö OPP 59,6 (oe).
N14: 1) Seliina Manninen OPP 46,4 (oe).
1 km:n aika-ajo (väliaikoja):
M8: 1) Elias Hyypiö OPP 2.07,1 (oe).
N14: 1) Seliina Manninen OPP 1.45,4 (oe).
2 km:n aika-ajo:
M8: 1) Elias Hyypiö OPP 4.09,0 (oe).
N14: 1) Seliina Manninen OPP 3.35,2 (oe).
OPP:n rata-ajot Saarenkylän kentällä 17.7.2018
Janne Seppälä ajoi kolme Pohjois-Suomen ennätystä rata-ajossa!
Janne Seppälä. (Kuva: Kalevi Mikkonen)
Rovaniemi 17.7.2018
OPP:n tiistain rata-ajot ajettiin todella lämpimässä ja lähes tuulettomassa +31 asteen säässä. Rata oli pehmeä, mutta ajajat eivät, joten jälleen kirjattiin lukuisia omia ennätyksiä. Miesten käsipyöräilyluokassa OPP:n Janne Seppälä kirjautti kolme uutta Pohjois-Suomen ennätystä. Hän rikkoi reippaasti omissa nimissään olleet entiset ennätykset ajamalla sarjan 58,5 (500 metrin aika-ajo), 1.59,5 (1 km:n aika-ajo) ja 4.06,2 (2 km:n aika-ajo). Kovia aikoja nähtiin muissakin sarjoissa, sillä Elias Hyypiö (M8) polki uusiksi ennätyksikseen sarjan 56,6 (500 m:n aika-ajo), 2.01,7 (1 km:n aika-ajo) ja loistavan 3.59,7 (2 km:n aika-ajo). Aada Virta (N12) puolestaan kirjautti samoilla matkoilla tulokset 52,6- 2.07,9-4.07,1 ja Elli Hedman (N18) 51,4-1.44,7-3.31,6. (KM)
Tulokset:
500 metrin aika-ajo:
M8: 1) Elias Hyypiö OPP 56,6 (oe).
M10: 1) Hugo Mattila 1.10,1 (oe).
N12: 1) Aada Virta OPP 52,6 (oe).
N18: 1) Elli Hedman OPP 51,4.
Miehet, käsipyöräily: 1) Janne Seppälä OPP 58,5 (PSE).
500 metriä lentävällä lähdöllä:
M8: 1) Elias Hyypiö OPP 56,4 (oe).
N18: 1) Elli Hedman OPP 50,5 (oe).
1 km:n aika-ajo:
M8: 1) Elias Hyypiö OPP 2.01,7 (oe).
N12: 1) Aada Virta OPP 2.07,9 (oe).
N18: 1) Elli Hedman OPP 1.44,7.
Miehet, käsipyöräily: 1) Janne Seppälä OPP 1.59,5 (PSE).
2 km:n aika-ajo:
M8: 1) Elias Hyypiö OPP 3.59,7 (oe).
N12: 1) Aada Virta OPP 4.07,1 (oe).
N18: 1) Elli Hedman OPP 3.31,6 (oe).
Miehet, käsipyöräily: 1) Janne Seppälä OPP 4.06,2 (PSE).
OPP:n rata-ajot Sodankylän kentällä 18.7.2018
+29 astetta, hieman tuulinen sää
500 metrin aika-ajo:
M10: 1) Eero Väyrynen OPP 1.01,5.
M14: 1) Aaro Väyrynen OPP 54,3.
M50: 1) Markku Väyrynen OPP 50,0.
1 km:n aika-ajo:
M10: 1) Eero Väyrynen OPP 2.23,1.
M14: 1) Aaro Väyrynen OPP 1.53,2.
2 km:n aika-ajo:
M10: 1) Eero Väyrynen OPP 4.50,4.
M14: 1) Aaro Väyrynen OPP 3.42,8 (oe).
M50: 1) Markku Väyrynen OPP 3.11,6.
OPP:n rata-ajot Helsingin velodromilla 25.7.2018
N14:
200 metriä lentävällä lähdöllä:
1) Seliina Manninen OPP 16,1 (oe).
500 metriä lentävällä lähdöllä:
1) Seliina Manninen OPP 42,8 (N14- ja N16 PSE).
200 metrin aika-ajo:
1) Seliina Manninen OPP 21,0.
OPP:n rata-ajot Helsingin velodromilla 26.7.2018:
200 metrin aika-ajo:
M10: 1) Eero Väyrynen OPP 23,7.
M14: 1) Aaro Väyrynen OPP 22,4.
N14: 1) Seliina Manninen OPP 20,9.
500 metrin aika-ajo:
M10: 1) Eero Väyrynen OPP 1.01,5.
M14: 1) Aaro Väyrynen OPP 52,3.
N14: 1) Seliina Manninen OPP 49,6.
1 km:n aika-ajo:
M10: 1) Eero Väyrynen OPP 2.06,5.
M14: 1) Aaro Väyrynen OPP 1.41,2 (oe).
N14: 1) Seliina Manninen OPP 1.38,2.
Ratapyöräilyn Suomen mestaruuskilpailut Helsingin velodromilla 29.7.2018:
Tulokset:
500 metrin aika-ajo | |||
M10 | |||
1 | Jaani Kareisto | OTC | 52,646 |
2 | Eero Väyrynen | OP-P | 53,181 (oe) |
3 | Samuli Yli-Pelkonen | CCH | 53,645 |
4 | Aapeli Karislahti | P-P | 54,181 |
5 | Tapio Sutinen | CCH | 54,229 |
6 | Rene Alaluusua | TuUL | 54,557 |
7 | Kuzma Kornijenko | CCH | 57,860 |
8 | Miska Laine | TVC | 58,250 |
9 | Walter Sirén | CCH | 59,360 |
10 | Eeli Hyttinen | Akilles | 1:01,983 |
N14 | |||
1 | Wilma Aintila | IK-32 | 40,994 |
2 | Sandra Jensen | SV | 42,110 |
3 | Erika Ingves | LapsiP | 42,826 |
4 | Elisabet Kapanen | LapsiP | 45,129 |
5 | Seliina Manninen | OP-P | 45,588 (oe) |
M14 | |||
1 | Kalle Toivanen | TuUL | 37,666 |
2 | Nicolas Grönlund | CCH | 40,322 |
3 | Emil Ijäs | KorsKa | 42,091 |
4 | Jeehu Kareisto | OTC | 43,354 |
5 | Nestori Leinonen | TuUL | 44,167 |
6 | Anton Ingves | LapsiP | 45,494 |
7 | Aaro Väyrynen | OP-P | 46,445 (oe) |
M50 | |||
1 | Reijo Kähäri | HTL | 37,120 |
2 | Esa Antikainen | CCH | 39,384 |
3 | Iiro Clouberg | TVC | 39,544 |
4 | Tommi Groundstroem | IK-32 | 39,806 |
5 | Mikko Leisti | CCH | 40,674 |
6 | Alexander Stubb | IK-32 | 42,809 |
7 | Jaakko Koskentola | CCH | 43,314 |
8 | Markku Väyrynen | OP-P | 43,886 |
9 | Jukka Lehikoinen | TVC | 46,846 |
Nuoriso Viesti 3x400 m | |||
1 | Korson Kaiku | 1:40,13 | |
2 | Cycle Club Helsinki | 1:40,34 | |
3 | Lapsi Pyöräily | 1:48,29 | |
4 | Korson Kaiku | 1:48,71 | |
5 | Ounaksen Pyörä-Pojat | 2:04,28 | |
6 | Cycle Club Helsinki | 2:04,81 |
2 km:n aika-ajo | |||
M10 | . | ||
1 | Jaani Kareisto | OTC | 3:46,361 |
2 | Eeli Hyttinen | Akilles | 3:51,814 |
3 | Aapeli Karislahti | P-P | 3:52,160 |
4 | Samuli Yli-Pelkonen | CCH | 3:53,129 |
5 | Tapio Sutinen | CCH | 3:54,089 |
6 | Kuzma Kornijenko | CCH | 3:54,371 |
7 | Rene Alaluusua | TuUL | 3:57,299 |
8 | Eero Väyrynen | OP-P | 4:09,444 |
9 | Miska Laine | TVC | 4:10,561 |
10 | Walter Sirén | CCH | 4:28,549 |
M14 | . | ||
1 | Kalle Toivanen | TuUL | 2:36,969 |
2 | Nicolas Grönlund | CCH | 2:54,873 |
3 | Nestori Leinonen | TuUL | 3:06,550 |
4 | Jeehu Kareisto | OTC | 3:08,549 |
5 | Emil Ijäs | KorsKa | 3:09,766 |
6 | Anton Ingves | LapsiP | 3:14,061 |
7 | Aaro Väyrynen | OP-P | 3:19,696 (oe) |
M50 | |||
1 | Kari Pajanne | IK-32 | 2:33,735 |
2 | Reijo Kähäri | HTL | 2:36,925 |
3 | Jukka Lehikoinen | TVC | 2:40,686 |
4 | Alexander Stubb | IK-32 | 2:42,604 |
5 | Tommi Groundstroem | IK-32 | 2:45,273 |
6 | Markku Väyrynen | OP-P | 2:48,748 |
N14 | . | ||
1 | Wilma Aintila | IK-32 | 2:53,272 |
2 | Seliina Manninen | OP-P | 3:06,126 (oe) |
3 | Elisabet Kapanen | LapsiP | 3:08,624 |
4 | Erika Ingves | LapsiP | 3:11,088 |
5 | Sandra Jensen | SV | 3:24,784 |
Väliaikoja:
200 metrin aika-ajo:
Eero Väyrynen OPP 22,2
Seliina Manninen OPP 20,6 (siv. oe)
Aaro Väyrynen OPP 21,3 (oe)
Markku Väyrynen OPP 22,3
Jeehu Kareisto OTC 19,8 (M14)
1 km:n aika-ajo:
Eero Väyrynen OPP 2.04,4
Seliina Manninen OPP 1.32,5 (oe)
Markku Väyrynen OPP 1.25,5
Jeehu Kareisto OTC 1.31,6 (M14)
Jaani Kareisto OTC 1.54,4 (M10)