Tervaetapit: Kortteliajot 19.6.2011 Oulussa
N8 4 km (2
kierrosta):
1) Metsämaria Ojala Ounaksen Pyörä-Pojat 11:26.
M8 4 km:
1) Iiro Rinne Ounaksen Pyörä-Pojat 11:23.
N10 4 km (2 kierrosta):
1) Jessica Ingalsuo Kälviän Tarmo 8:15, 2) Lumimaaria Ojala Ounaksen
Pyörä-Pojat 8:16, 3) Jenni Karvonen Triathlon & Cycling 8:17, 4) Henna
Kinnunen LUP-82 9:08, 5) Karoliina Ojala Ounaksen Pyörä-Pojat 9:34.
M10 4 km (2 kierrosta):
1) Eemil Lehtoranta Ounaksen Pyörä-Pojat 7:44, 2) Aabel Lehtoranta
Ounaksen Pyörä-
Pojat 8:03, 3) Kalle
Marjoniemi PyöräRinki 8:15, 4) Hugo Rinne Ounaksen Pyörä-Pojat 8:15, 5)
Ville Lampiselkä Kälviän Tarmo 8:36, 6) Sakari Ikonen Oulu Triathlon &
Cycling 8:54, 7) Lauri Vasama Oulu Triathlon & Cycling 8:55.
M12 4 km (2 kierrosta):
1) Tomi Santasalo Porin Tarmo 7:22, 2) Simeon Manninen Ounaksen
Pyörä-Pojat 7:23, 3) Konsta Oksman Pyörä-Pojat 7:25, 4) Turo Torvinen
Ounaksen Pyörä-Pojat 7:48, 5) Sami Ikonen Oulu Triathlon & Cycling8:02, 6)
Ville Marjoniemi PyöräRinki 8:12, 7) Matias Niemelä SPP-56 8:26, 8) Tuomas
Karvonen Oulu Triathlon & Cycling 8:40.
N14 8 km (4 kierrosta):
1) Pauliina Niemelä SPP-56 14:37, 2) Ella Mäki-Jouppila SPP-56 15:43, 3)
Anna Lipina Pilgrims Cycling Club 15:45, 4) Onerva Oksman Pyörä-Pojat 16:23,
5) Iina Väyrynen Ounaksen Pyörä-pojat 16:34, 6) Neea Huikuri Ounaksen
Pyörä-pojat 16:56, 7) Iida-Maria Marjoniemi PyöräRinki 16:56, 8) Riika Tuomi
Cyclos 17:00.
M14 8 km (4 kierrosta):
1) Severi Huhtala Ounaksen Pyörä-Pojat 14:37, 2) Henri Kinnunen LUP-82
14:37, 3) Aku Keloneva Oulu Triathlon & Cycling 14:37, 4) Lev Mityashin
Energy Sports Club 17:38.
M16 20 km (10 kierrosta):
1) Aleksi Pahlanen Kälviän Tarmo 35:30, 2) Arno Hämäläinen Ounaksen
Pyörä-pojat 35:35, 3) Dmitry Zhiznenko Pilgrims Cycling Club 35:35, 4) Iiro
Väyrynen Ounaksen Pyörä-pojat 35:35, 5) Sergei Artemov Pilgrims Cycling Club
38:01, 6) Maksim Prokopenko Pilgrims Cycling Club 38:02, 7) Leevi Halme Oulu
Triathlon & Cycling 38:04, 8) Aleksei Samodov Energy Sports Club 38:16, 9)
Artem Klimenko Pilgrims Cycling Club 40:16.
M60 20 km (10 kierrosta):
1) Tuomo Pelttari Ounaksen Pyörä-Pojat 38:14, 2) Anatoli Lipin Pilgrims
Cycling Club 40:16.
N 20 km (10 kierrosta):
1) Rosa Törmänen AHH 35:35, 2) Maija Oravamäki Oulu Triathlon & Cycling
35:35, 3) Riinamaria Hongisto IK-32 / Focus Ladies 38:16.
M45 24 km (12 kierrosta):
1) Jukka Puustinen PK-Team 40:23, 2) Petri Åkerman Kuopion pyöräilyseura
40:56 3) Ossi Törmänen Cyclos40:56, 4) Markku Väyrynen Ounaksen Pyörä-pojat
40:56 5) Hannu Marjoniemi PyöräRinki 42:51, 6) Igor Straumanis Pilgrims
Cycling Club 42:53, 7) Pavel Samodov Energy Sports Club 43:57, 8) Veli-Matti
Keloneva Oulu Triathlon & Cycling 45:57, 9) Pekka Mäkelä Alatornion Ahjo
45:57.
M-ELITE 40 km (20 kierrosta):
1) Juha Kangaskokko CC Picaro 1:06:14, 2) Timo Pesola Kälviän Tarmo
1:06:14, 3) Marko Göös Kälviän Tarmo 1:06:14, 4) Petri Leppänen Team
Continental 1:06:14, 5) Vladimir Stasyuk Solnyshko Cycling Team 1:09:55, 6)
Ilpo Kyllönen Koiviston Isku 1:09:55.
Tervaetappi 19.6.2011 Oulussa
OPP:n ajajille kuusi sarjavoittoa kokonaiskilpailussa
Severi Huhtala komealla loppukirillä oman lähdön voittoon kortteliajossa!
Severi Huhtala tuulettaa komean voiton merkiksi.
(Kuva: Timo Karvonen)
Iiro Väyrynen ja Arno Hämäläinen kortteliajon tiimellyksessä. Arno voitti M16-sarjan kokonaiskilpailun. (Kuva: Matti Torvinen)
Simppa onnittelee Severiä hienosta ajosta. Simeon Manninen oli sekä kortteliajon että kokonaiskilpailun toinen. (Kuva: Matti Torvinen)