Tervaetapit: Maantieajo 18.6.2011 Muhoksella
N8 10 km (1 kierros):
3 Aku Keloneva Oulu
Triathlon & Cycling 0:38:39
4 Lev Mityashin Energy Sports Club 0:48:20
M18 70 km (7 kierrosta):
1 Juho Pitkänen Kuopion Pyöräilyseura 1:58:04
2 Ville Pesonen Cyclos Kuusamo 1:58:04
M30 70 km (7 kierrosta):
1 Tomi Huhtamäki Wasa Velocity 1:58:04
2 Teemu Sirviö Sukevan Kisa 1:58:04
M35 70 km (7 kierrosta):
1 Antti Räty Oulu Triathlon & Cycling 1:57:49
2 Vesa Penttilä Sukevan Kisa 1:58:04
3 Kent Sippola PK-Team 1:58:04
4 Jani Oravamäki Oulu Triathlon & Cycling 1:58:04
M40 70 km (7 kierrosta):
1 Marko Uusimäki Kälviän Tarmo 1:58:04
2 Petri Pesonen Cyclos Kuusamo 1:58:04
3 Heikki Haaparanta Ounaksen Pyörä-pojat ry 1:58:04
4 Timo Karvonen Oulu Triathlon & Cycling 1:58:04
5 Pasi Karinkanta KuoPys 2:04:03
6 Marko Määttä Oulu Triathlon & Cycling 2:06:02
7 Taneli Kaakinen Cyclos Kuusamo 2:09:21
8 Olli Lehtoranta Ounaksen Pyörä-pojat ry 2:26:17
M45 70 km (7 kierrosta):
1 Jukka Puustinen PK-Team 1:58:04
2 Pekka Mäkelä Alatornion Ahjo 1:58:04
3 Markku Väyrynen Ounaksen Pyörä-pojat ry 1:58:04
4 Petri Åkerman Kuopion pyöräilyseura 1:58:04
5 Kenneth Kolppanen Kälviän Tarmo 1:58:04
6 Ossi Törmänen Cyclos Kuusamo 1:58:04
7 Pavel Samodov Energy Sports Club 2:04:03
8 Hannu Jänkälä Ounaksen Pyörä-pojat ry 2:06:02
9 Mikhail Smolkin Solnyshko Cycling Team 2:06:02
10 Igor Straumanis Pilgrims Cycling Club 2:09:15
11 Veli-Matti Keloneva Oulu Triathlon & Cycling 2:24:17
M50 70 km (7 kierrosta):
1 Nikolai Tabola Sariola Touring Club 2:06:02
2 Keijo Hongisto OuTa 2:06:02
3 Petri Oksman Pyörä-Pojat 2:09:11
4 Keijo Pekkanen Pyöräilyseura Zeus 2:09:15
5 Vesa Käkelä Cyclos Kuusamo 2:15:41
Rauno Oikarainen Cyclos Kuusamo dns
Jarmo Ollanketo Kälviän Tarmo dns
Veijo Vahteri KiiRi dns
M55 70 km (7 kierrosta):
Samuli Hautamäki Kälviän Tarmo dnf
M-KILPA 70 km (7 kierrosta):
1 Jarmo Levo Helsingin työväenluistelijat 1:58:04
2 Pasi Hautamäki Kälviän Tarmo 1:58:04
Joni Pinosto Oulu Triathlon & Cycling dns
M-ELITE 70 km (7 kierrosta):
1 Petri Leppänen Team Continental 1:54:48
2 Marko Göös Kälviän Tarmo 1:57:35
3 Juha Kangaskokko CC Picaro 1:58:04
4 Timo Pesola Kälviän Tarmo 1:58:04
5 Lieven De Rycke Cyclos Kuusamo 1:58:04
6 Ilpo Kyllönen Koiviston Isku 1:58:04
7 Marko Törmänen Oulu Triathlon & Cycling 1:58:04
8 Vladimir Stasyuk Solnyshko Cycling Team 2:06:02
Andrey Nemtsov Solnyshko Cycling Team dnf
M16 50 km (5 kierrosta):
1 Aleksi Pahlanen Kälviän Tarmo 1:36:00
2 Arno Hämäläinen Ounaksen Pyörä-pojat ry 1:36:00
3 Dmitry Zhiznenko Pilgrims Cycling Club 1:36:00
4 Sergei Artemov Pilgrims Cycling Club 1:36:00
5 Maksim Prokopenko Pilgrims Cycling Club 1:36:00
6 Leevi Halme Oulu Triathlon & Cycling 1:36:00
7 Iiro Väyrynen Ounaksen Pyörä-pojat ry 1:36:00
8 Pavel Chekhov Pilgrims Cycling Club 1:36:00
9 Aleksei Samodov Energy Sports Club 1:42:17
10 Artem Klimenko Pilgrims Cycling Club 2:05:04
M60 50 km (5 kierrosta):
1 Tuomo Pelttari Ounaksen Pyörä-pojat ry 1:36:00
2 Anatoli Lipin Pilgrims Cycling Club 1:36:00
M70 50 km (5 kierrosta):
1 Jaakko Alalahti Oulu Triathlon & Cycling 1:36:00
N 50 km (5 kierrosta):
1 Rosa Törmänen AHH 1:36:00
2 Maija Oravamäki Oulu Triathlon & Cycling 1:36:00
3 Hongisto Riinamaria IK-32 / Focus Ladies 1:44:35
4 Olga Lipina Pilgrims Cycling Club 1:55:48
Tervaetappi 18.6.2011 Muhoksella
OPP:n ajajien hyvä menestys jatkui niin tempoajossa kuin maantieajossakin.
Arno Hämäläinen voitti tempon ja sijoittui maantieajossa toiseksi. Hän johtaa etappikilpailua kolmen etapin jälkeen.
(Kuva: Kalevi Mikkonen)
Lumimaaria Ojala voitti sekä tempon että maantiekisan ja johtaa yhteistuloksissa. (Kuva: Matti Torvinen)
Markku Väyrynen irti Montan maantieajossa. Pääjoukko seuraa tuntumassa. Make on yhteiskisassa kakkosena. (Kuva: Matti Torvinen)