OPP:n TOIMINTAKERTOMUS 2019
KILPAILUTOIMINTA 2019:
Yleistä:
Ounaksen Pyörä-Poikien vuosi 2019 oli sekä menestyksellisesti että toiminnallisesti hyvä. SM-mitaleita tuli 23 kpl. OPP:n itse järjestämä toiminta oli vilkasta.
Toiminnallisesti OPP ei ole pelkästään Rovaniemelle keskittynyt vaan seuralla on aktiivisia pyöräilijäryhmiä (lisenssin lunastaneita ajajia) myös mm. Sodankylässä ja Tervolassa ja yksittäisiä ajajia muuallakin.
Ounaksen Pyörä-Poikien kilpailumenestys vuonna 2019:
SM- ja ISM -mitalit 2019:
Ounaksen Pyörä-Pojat
SM/ISM (rata-maasto-maantie-cyclocross-käsipyöräily): 11 + 3 + 9 = 23
SM/ISM-kultaa:
Niko Heikkilä (M18 cx, M18 xco, M18 xcm), Sini Pyy (H4 tempo ja maantieajo), Elli Hedman (N18 xco), Seliina Manninen (N16 tempo ja maantieajo), Topi Rinne (M10 500 m ja 2 km), Aada Virta (500 m)
SM/ISM-hopeaa:
Janne Seppälä (H3 tempo ja maantieajo), Niko Heikkilä (M xce)
SM/ISM-pronssia:
Seliina Manninen (N16 500 m ja 2 km), Aada Virta (N12 2 km, tempo ja maantieajo), Emma Välimaa (N14 500 m ja 2 km, Anni Tapio (tempo ja maantieajo)
Muita SM/ISM-sijoituksia:
Hyvinkää (SM XCE = eliminator)
Miehet Elite: 5) Mikko Mäki-Iso
Naiset Elite: 5) Elli Hedman
Hyvinkää (SM/ISM maastoajo=xco):
M10: 13) Lauri Tapio
M12: 10) Joel Tapio
M14: 11) Tuukka Posio
N12: 4) Aada Virta
N14: 4) Anni Tapio, 6) Viivi Raudasoja
U23: 5) Mikko Mäki-Iso
Helsinki (SM/ISM rata-ajo):
M12 500 m: 4) Eero Väyrynen
M50 500 m: 7) Pekka Välimaa, 9) Markku Väyrynen
M12 2 km: 4) Eero Väyrynen
M50 2 km: 7) Pekka Välimaa, 8) Markku Väyrynen
Kirkkonummi (ISM/SM tempo):
M12: 4) Joel Tapio
Kirkkonummi (ISM linja-ajo):
M12: 8) Joel Tapio
N14: 4) Viivi Raudasoja
Ounaksen Pyörä-Poikien kansainvälinen kilpailumenestys vuonna 2019:
Parapyöräilyn maailmanmestaruuskilpailut 13.-15.9.2019 Hollannin Emmenissä
W H4 Time trial: 8) Sini Pyy
W Road Race: 7) Sini Pyy
UCI XCO Junior European Championships 27.7.2019 Tshekin Brnossa
M Junior 24,6 km: 37) Niko Heikkilä
Pohjoismaiden mestaruuskilpailut (XCO) 8.6.2019 Ruotsin Borlängessa
M Juniorer 28 km: 7) Niko Heikkilä
D Juniorer 21 km: 5) Elli Hedman
Barents Summer Games Venäjän Muurmanskissa 31.8.-1.9.2019
N16 tempo: 1) Seliina Manninen
N16 kortteliajo: 1) Seliina Manninen
N16 maantieajo: 1) Seliina Manninen
N18 tempo: 2) Elli Hedman
N18 kortteliajo: 1) Elli Hedman
Heroes of Tomorrow Race Norjan 18.8.2019 Hammerfestissa
W Junior 58,5 km: 26) Elli Hedman (maajoukkue-edustus)
U6 Cycle Tour 8.-13.7.2019 Ruotsin Tidaholmissa
Yhteistulokset:
N12: 6) Aada Virta (sijoitukset etapeilla: 3-8-7-3 -6-3)
N14: 17) Viivi Raudasoja (sijoitukset etapeilla:17-20-17-9-12-18
Borlänge Tour (xco) ja Pohjoismaiden mestaruuskilpailu 7.-9.6.2018 Ruotsin Borlängessa
Yhteistulokset:
M18: 6) Niko Heikkilä (sijoitukset: 15-7-7)
N18: 4) Elli Hedman (sijoitukset: 4-5-6)
Lugnet XCO 1.6.2019 Ruotsin Falunissa
H Juniorer: 7) Niko Heikkilä
Invacare SMACK Road Race 26.5.2019 Ruotsin Arlandassa
WH4 road race: 1) Sini Pyy
UCI Para-cycling Road World Cup 17.-18.5.2019 Belgian Ostendessa
MH3 Time trial: 47) Janne Seppälä
MH3 Road Race: 46) Janne Seppälä
Vårgårda MTB 12.5.2019 Ruotsin Vårgårdassa
H Juniorer: 7) Niko Heikkilä
D Juniorer: 4) Elli Hedman
Rye terrengsykkelfestival 3.-5.5.2019 Oslossa (UCI cat S1)
Yhteistulokset:
M Juniorer: 13) Niko Heikkilä (sijoitukset etapeilla: 20-23-9)
K Juniorer: 5) Elli Hedman (sijoitukset etapeilla: 7-6-6)
Fiskumrittet (xco) 28.4.2019 Norjan Darbussa
H Juniorer: 4) Niko Heikkilä
Klipping racet (xco) 27.4.2019 Ruotsin Säterissa
H Juniorer: 9) Niko Heikkilä
10. Vuelta a Playa Blanca 16.2.2019 Espanjan Lanzarotella
MH3 road race: 14) Janne Seppälä
Salinas Race 15.2.2019 Espanjan Lanzarotella
MH3: time trial: 13) Janne Seppälä
Kansalliset cup-kilpailut 2019:
Eri pyöräilylajien pistekilpailuissa Ounaksen Pyörä-Poikien ajajien menestys oli jälleen melko hyvä, vaikka matkat Etelä-Suomessa ajettaviin osakilpailuihin ovat suuret ja useimpiin osakilpailuihin ei nyt matkustettu.
Ounaksen Pyörä-Poikien ajajien nuorten Kultainen Kampi -pistekilpailujen sijoitukset:
Maantieajo (Kultainen Kampi):
M10: 8) Elias Hyypiö
M12: 17) Joel Tapio
N12: 3) Aada Virta
N14: 5) Anni Tapio
Rata-ajo (Kultainen Kampi):
M10: 2) Topi Rinne
M12: 5) Eero Väyrynen
N12: 4) Aada Virta
N14: 4) Emma Välimaa
N16: 3) Seliina Manninen
Kokonaiskilpailu (Kultainen Kampi):
M10: 17) Topi Rinne, 22) Elias Hyypiö
M12: 26) Eero Väyrynen, 27) Joel Tapio
N12: 5) Aada Virta
N14: 8) Anni Tapio, 9) Emma Välimaa
N16: 3) Seliina Manninen
OPP:n järjestämät kilpailut vuoden 2019 aikana ja kilpailut, joihin on osallistunut OPP:n urheilijoita:
OPP järjesti kaksi kansainvälistä maantiepyöräilykilpailua, lasten ja nuorten Kesäkonttiset, maastopyöräilyssä neljä kilpailua, piirikunnallisia tempoajoja (5) ja piirikunnallisia rata-ajoja (21).
Kilpailut:
Cyclocrossin (CX) Suomen mestaruuskilpailut Liedossa 12.1.2019
Salinas Race Kanarian Lanzarotella 15.2.2019
10. Vuelta a Playa Blanca Kanarian Lanzarotella 16.2.2019
Winter Triathlon Rovaniemellä 3.3.2019
Lattomeriajot Porissa 23.4.2019
Klippingracet Ruotsin Säterissa 27.4.2109
Fiskumrittet (XCO) Norjan Darbussa 28.4.2019
Rye terrengsykkelfestival Norjan Oslossa 3.5.2019
Rye terrengsykkelfestival Norjan Oslossa 4.5.2019
Rye terrengsykkelfestival Norjan Oslossa 5.5.2019
OPP:n pk. Norvan tempo Rovaniemellä 7.5.2019
Vårgårda MTB Ruotsin Vårgårdassa 12.5.2019
UCI Para-cycling Road World Cup Belgian Ostendessa 17.5.2019
UCI Para-cycling Road World Cup Belgian Ostendessa 18.5.2019
OPP:n pk. Norvan tempo Rovaniemellä 21.5.2019
Invacare SMACK Road Race Ruotsin Arlandassa 26.5.2019
OPP:n 24. Kesäkonttiset Rovaniemellä 30.5.2109
Lugnet XCO Ruotsin Falunissa 1.6.2019
OPP:n Keminkorkia XCO Rovaniemellä 4.6.2019
Borlänge Tour (I etappi) Ruotsin Borlängessa 7.6.2019
Borlänge Tour (II etappi)/XCO:n Pohjoismaiden mestaruuskilpailu Ruotsin Borlängessa 8.6.2019
Borlänge Tour (III etappi ja yhteistulokset) Ruotsin Borlängessa 9.6.2019
OPP:n Varevaara XCO 15.6.2019 Louella
OPP:n Norvan tempo18.6.2019 Rovaniemellä
Maantiepyöräilyn Suomen mestaruuskilpailut 28.6.2019 Jurvassa
Maantiepyöräilyn Suomen mestaruuskilpailut 29.6.2019 Jurvassa
Tahko MTB 29.6.2019 Nilsiän Tahkovuorella
OPP:n Totto XCO 4.7.2019 Rovaniemen Tottorakalla
OPP:n Luoston tempo 6.7.2019 Sodankylän Luostolla
OPP:n Luoston maantieajo 7.7.2019 Sodankylän Luostolla
U6 Cycle Tour (prologi) 8.7.2019 Ruotsin Tidaholmissa
U6 Cycle Tour (2. etappi) 9.7.2019 Ruotsin Tidaholmissa
U6 Cycle Tour (3. etappi) 10.7.2019 Ruotsin Tidaholmissa
OPP:n Norvan tempo 10.7.2019 Rovaniemellä
U6 Cycle Tour (4. etappi) 11.7.2019 Ruotsin Tidaholmissa
U6 Cycle Tour (5. etappi) 12.7.2019 Ruotsin Tidaholmissa
NUTS Ylläs-Pallas ultra trail -juoksu 12.7.2019
U6 Cycle Tour (6. etappi ja yhteistulokset) 13.7.2019 Ruotsin Tidaholmissa
Cycli XCO 13.7.2019 Seinäjoella
Maastopyöräilyn XCE:n Suomen mestaruuskilpailut 19.7.2019 Hyvinkäällä
Lapland Marathon 20.7.2019 Rovaniemellä
Maastopyöräilyn XCO:n Suomen mestaruuskilpailut 21.7.2019 Hyvinkäällä
Ratapyöräilyn Suomen mestaruuskilpailut 26.7.2019 Turun velodromilla
Ratapyöräilyn Suomen mestaruuskilpailut 27.7.2019 Turun velodromilla
Maastopyöräilyn (XCO) Euroopan mestaruuskilpailut 27.7.2019 Tsekin Brnossa
Ratapyöräilyn Ikäluokkien Suomen mestaruuskilpailut 28.7.2019 Turun velodromilla
Vierumäki XCO 4.8.2019 Vierumäellä
OPP:n Kammi XCO 6.8.2019 Rovaniemellä
Tervaetappi 19.-11.8.2019 Oulussa
OPP:n Norvan tempo 13.8.2019 Rovaniemellä
Kaldoaivi Ultra Trail 16.-17.8.2019 Utsjoella
Tempoajon Ikäluokkien Suomen mestaruuskilpailut 17.8.2019 Kirkkonummella
Maantieajon Ikäluokkien Suomen mestaruuskilpailut 18.8.2019 Kirkkonummella
Heroes of Tomorrow Race 18.8.2019 Norjan Narvikissa
Vaarojen MTB 24.8.2019 Kolilla
Saariselkä MTB 23.-25.8.2019 Saariselällä
Pyhä-Luosto MTB 31.8.2019 Luostolla
Ylläs MTB 31.8.2019 Ylläksellä
Barents Games 31.8.-1.9.2019 Venäjän Muurmanskissa
Kempele MTB 7.9.2019 Kempeleellä
Parapyöräilyn maailmanmestaruuskilpailut 13.-15.9.2019 Hollannin Emmenissä
Heinäpään CX 25.9.2019 Oulussa
Maratonpyöräilyn Suomen mestaruuskilpailut (XCM) 29.9.2019 Hämeenlinnan Evolla
Oulun ja Kempeleen cyclocrossin (CX) avoimet mestaruuskilpailut 19.-20.10.2019
Tapahtumat:
OPP:n ja OTC:n järjestämä Pohjoisen polkasu -pyöräleiri 3.-5.7.2019 Lapin urheiluopistolla
OPP:n Ski & Bike Store -maastopyöräilykoulun päätösretki 26.08.2019
NUORISOTOIMINTA 2019:
Junioritoiminnassa painottui kesä- ja elokuun aikana järjestetty lasten maastopyöräilykoulu Rovaniemellä, jossa oli 55 osallistujaa.
Lasten ja nuorten vuotuiset 24. Kesäkonttiset järjestettiin 19.5. Rovaniemellä (68 osallistujaa).
Maastopyöräilyn kolmessa kilpailussa (xco) oli enimmäkseen junioriajajia mukana.
Lisäksi kauden aikana järjestettiin juniorien yhteislenkkejä ja harjoituksia.
KUNTOPYÖRÄILYTOIMINTA 2019:
Viikoittain on ajettu talvella maastopyörillä ja kesällä maantiepyörillä sunnuntain yhteislenkki, joka on tarkoitettu kaikille harrastajille riippumatta seuran jäsenyydestä.
PARAPYÖRÄILYTOIMINTA 2019:
Käsipyöräilijät osallistuivat lajin Suomen mestaruuskilpailuun kahden hengen joukkueella ja muutamaan muuhun kilpailutapahtumaan. Sini Pyy osallistui lajin maailmanmestaruuskilpailuihin Hollannissa. Janne Seppälä osallistui lajin maailmancupin osakilpailuun Belgiassa. OPP:n järjestämässä Luoston tempossa samoin kuin Norvan tempossa käsipyöräily oli ohjelmassa.
OPP:n vuoden 2019 valinnat:
Vuoden menestyjäksi valittiin jälleen Niko Heikkilä, joka saavutti kauden aikana mm. kolme Suomen mestaruutta ja yhden hopean sekä ajoi myös nuorten Euroopan mestaruuskilpailuissa. Vuoden junioripyöräilijäksi valittiin Seliina Manninen, vuoden yllättäjäksi Aada Virta ja vuoden seuratoimitsijaksi Markku Väyrynen. Esko Rannan lahjoittaman vuoden rataraketti -kiertopalkinnon sai vuodeksi haltuunsa kaksi ratamestaruutta M10-sarjassa polkenut Topi Rinne.
Stipendeillä palkittiin Niko Heikkilä, Sini Pyy, Aada Virta, Seliina Manninen, Elli Hedman, Topi Rinne, Janne Seppälä, Emma Välimaa ja Anni Tapio.
MUU TOIMINTA:
Johtokunnan kokoonpano vuonna 2019:
Markku Väyrynen (pj.)
Marko Manninen (vpj.)
Jarmo Alatarvas (siht.)
Hannu Heikkilä (taloudenh.)
Olli Lehtoranta, Pekka Välimaa, Heikki Haaparanta, Kalevi Mikkonen, Esa Hedman, Raimo Ojala, Jari Virta ja Tommi Haapakangas
OPP:n toimitsijoita on osallistunut pyöräilyturvallisuusohjaukseen ja kampanjoihin kouluissa.
OPP järjesti sääntömääräiset kevät- ja syyskokoukset.
Talkootoiminta/varainhankinta:
Talvikaudella pudotettiin lumia katoilta Lapland Hotelsin toimeksiannosta.