OPP:n TOIMINTAKERTOMUS 2017
KILPAILUTOIMINTA 2017:
Yleistä:
Ounaksen Pyörä-Poikien vuosi 2017 oli sekä menestyksellisesti että toiminnallisesti suorastaan loistava. SM-mitaleita tuli kerrassaan 32 kpl.
Toiminnallisesti OPP ei ole pelkästään Rovaniemelle keskittynyt vaan seuralla on aktiivisia pyöräilijäryhmiä (lisenssin lunastaneita ajajia) myös mm. Sodankylässä, Tervolassa ja Torniossa.
Ounaksen Pyörä-Poikien kilpailumenestys vuonna 2017:
SM- ja ISM -mitalit 2017:
Ounaksen Pyörä-Pojat
SM/ISM (rata-maasto-maantie-cyclocross-käsipyöräily): 11 + 13 + 8 = 32
SM ja ISM -mitalitaulukko |
Kulta |
Hopea |
Pronssi |
Yht. |
|
1. |
CCH |
24 |
15 |
17 |
56 |
2. |
TVC |
17 |
11 |
15 |
43 |
3. |
Korson Kaiku |
16 |
11 |
5 |
32 |
4. |
Ounaksen Pyörä-Pojat |
11 |
13 |
8 |
32 |
SM/ISM-kultaa:
Niko Heikkilä (M16 xco, M16 cx, M18 cx, M18 xcm, M18 linja-ajo), Sini Pyy (H4 tempo, H4 linja-ajo), Anni Tapio (N12 tempo), Aada Virta (N10 xco)
Joukkuekilpailut:
M18 (Joonas Salmi, Juhani Salmi, Niko Heikkilä)
N12 (Anni Tapio, Emma Välimaa, Emma Hedman)
SM/ISM-hopeaa:
Antonia Haga (Naiset xco), Niko Heikkilä (M18 xco), Janne Seppälä (H3 tempo), Esko Janhunen (H1 linja-ajo), Oiva Lukkari (M75 tempo), Seliina Manninen (N14 tempo, linja-ajo), Anni Tapio (N12 linja-ajo), Joel Tapio (M10 xco, tempo), Eero Väyrynen (M10 500 m), Aada Virta (N10 linja-ajo)
Joukkuekilpailut:
M10 (Joel Tapio, Eero Väyrynen, Valtti Haapakangas)
SM/ISM-pronssia:
Antonia Haga (Naiset xce), Janne Seppälä (H3 linja-ajo), Esko Janhunen (H1 tempo), Seliina Manninen (N14 xco, 2 km), Eero Väyrynen (M10 2 km), Aada Virta (N10 tempo), Joel Tapio (M10 linja-ajo)
Muita SM/ISM-sijoituksia:
Pikku-Syöte/Pudasjärvi (SM tempo):
M18: 8) Joonas Salmi, 10) Niko Heikkilä, 13) Juhani Salmi
H3: 4) Markku Karjalainen
N18: 6) Annika Virtanen
Miehet, elite: 29) Antti Kulmala
Pikku-Syöte/Pudasjärvi (SM linja-ajo)
M18: 8) Joonas Salmi, 12) Juhani Salmi
H3: 4) Markku Karjalainen
Tampere (SM kortteliajo)
M19: 4) Niko Heikkilä
Valkeakoski (SM/ISM maastoajo=xco):
N12: 4) Anni Tapio
M12: 9) Tuukka Posio
Helsinki (SM/ISM rata-ajo):
M12 500 m: 8) Aaro Väyrynen
N14 500 m: 4) Seliina Manninen
M50 500 m: 6) Markku Väyrynen
M40 1 km: 6) Markku Väyrynen
M12 2 km: 6) Aaro Väyrynen
M50 2 km: 5) Markku Väyrynen
Nuorisoviesti: 9) OPP (Eero Väyrynen, Aaro Väyrynen, Seliina Manninen)
Pikku-Syöte/Pudasjärvi (ISM tempo ja joukkuekilpailu):
M10: 8) Eero Väyrynen, 9) Valtti Haapakangas
N12: 6) Emma Välimaa, 7) Emma Hedman
M12: 8) Tuukka Posio, 10) Aaro Väyrynen
Pikku-Syöte/Pudasjärvi (ISM linja-ajo):
M10: 5) Eero Väyrynen
M12: 9) Aaro Väyrynen
Nivala (SM maratonajo)
Miehet, elite: 17) Mikko Mäki-Iso
Ounaksen Pyörä-Poikien kansainvälinen kilpailumenestys vuonna 2017:
Borlänge Tour 19.-21.5.2017
Yhteistulokset:
M16: 4) Niko Heikkilä, 24) Aabel Lehtoranta, 33) Eemil Lehtoranta.
Varanger Grand Prix 3.-4.6. 2017 Norjan Vesisaaressa
Yhteistulokset:
Miehet, elite: 5) Antti Kulmala.
M18: 1) Joonas Salmi, 2) Juhani Salmi
14. Heidelberger Rollstuhlmarathon 2.7.2017 Heidelbergissa
MH3 42 km: 38) Janne Seppälä
U6 Cycle Tour Ruotsin Tidaholmissa 10.-15.7. 2017
Yhteistulokset: M16: 29) Aabel Lehtoranta
Polaris GP 22.-23.7.2017 Norjan Sirmassa
Tempoajo:
M10 5 km: 1) Eero Väyrynen
M Juniorit 10 km: 2) Joonas Salmi, 3) Juhani Salmi
M elite 10 km: 3) Antti Kulmala
M50 10 km: 5) Markku Väyrynen
Kortteliajo:
M10: 1) Eero Väyrynen
M Juniorit: 2) Joonas Salmi, 3) Juhani Salmi
Miehet Elite: 4) Antti Kulmala
M50: 4) Markku Väyrynen
Maantieajo:
M10 10 km: 1) Eero Väyrynen
M Juniorit 90 km: 2) Juhani Salmi, 3) Joonas Salmi
M elite: 8) Antti Kulmala
M50 90 km: 7) Markku Väyrynen
Heroes of Tomorrow Race 13.8.2017 Norjan Tromssassa
M18 93 km: 19) Niko Heikkilä
Jugend EM Itävallan Statteggessä 14.-18.8.2017
Yhteistulokset:
U17: 143) Aabel Lehtoranta, 150) Eemil Lehtoranta
Paras sijoitus teknisessä kilpailussa: 50) Aabel Lehtoranta, 106) Eemil Lehtoranta
Barents Summer Games 1.-3.9.2017 Norjan Bodössa
M16 mäkitempo 1,8 km: 7) Eemil Lehtoranta FIN
M16 xce eliminator: 5) Eemil Lehtoranta FIN
Kultainen Kampi SEURAKILPAILU 2017
Ounaksen Pyörä-Pojat sijoittui seurakilpailussa toiseksi.
Seurakilpailun tavoitteena on saada pyöräilyn pariin uusia junioreita ja säilyttää mahdollisimman moni harrastaja lajin parissa. Seuran saamat yhteenlasketut cuppisteet kerrotaan luvulla 0,1 ja juniorilisenssien kokonaismäärä kerrotaan luvulla 0,3 ja tähän lukuun lisätään lisääntyneiden lisenssien määrä (vuoden 2015 seurakohtaista juniorilisenssien määrää verrataan vuoden 2014 määrään). Seurakilpailun voittaa seura jolla on suurin vertailuluku. Seuran yhteenlasketut Kultainen Kampi pisteet = P x 0,1 Juniorilisenssit (N/M-10-18) = L x 0,3 Vuoden 2015 seurakohtaista juniorilisenssien määrää verrattuna vuoden 2014 määrään = V Vertailuluku = V + (L x 0,3) + (P x 0,1) Seurakilpailussa huomioitavat ikäluokat ovat N/M6 - N/M16.
|
KULTAINEN KAMPI 2017 SEURAKILPAILU
|
|
Kansalliset cup-kilpailut 2017:
Eri pyöräilylajien pistekilpailuissa Ounaksen Pyörä-Poikien ajajien menestys oli jälleen hyvä. Varsinkin nuorten ja lasten sarjoissa OPP:n ajajia oli useissa sarjoissa kärkisijoilla, vaikka matkat Etelä-Suomessa ajettaviin osakilpailuihin ovat suuret ja useimpiin osakilpailuihin ei kannata matkustaa.
Ounaksen Pyörä-Poikien ajajien kansallisten pistekilpailujen sijoitukset:
Maastoajo (Kultainen Kampi):
N10: 5) Aada Virta
N12: 5) Anni Tapio
N14: 3) Seliina Manninen
M10: 8) Joel Tapio
M12: 18) Tuukka Posio
M16: 3) Niko Heikkilä
Maantieajo (Kultainen Kampi):
N10: 3) Aada Virta
N12: 3) Anni Tapio, 8) Emma Välimaa, 9) Emma Hedman
N14: 2) Seliina Manninen
M10: 3) Joel Tapio, 5) Eero Väyrynen, 12) Valtti Haapakangas
M12: 8) Aaro Väyrynen. 19) Tuukka Posio
M16: 7) Niko Heikkilä, 8) Aabel Lehtoranta
Rata-ajo (Kultainen Kampi):
N14: 5) Seliina Manninen
M10: 4) Eero Väyrynen
M12: 9) Aaro Väyrynen
Seurakilpailu (Kultainen Kampi):
6) OPP
XCM-cup (maratonajo):
M18: 5) Niko Heikkilä
Miehet, elite: 72) Mikko Mäki-Iso
XCO-cup (maastoajo):
N10: 4) Aada Virta
M10: 7) Joel Tapio
N12: 5) Anni Tapio
M12: 19) Tuukka Posio
N14: 4) Seliina Manninen
M16: 2) Niko Heikkilä, 4) Aabel Lehtoranta, 5) Eemil Lehtoranta
M18: 1) Niko Heikkilä
Naiset: 4) Antonia Haga
OPP:n järjestämät kilpailut vuoden 2017 aikana ja kilpailut, joihin on osallistunut OPP:n urheilijoita:
OPP järjesti kaksi kansainvälistä pyöräilykilpailua, Rollo MTB –tapahtuman, lasten ja nuorten Kesäkonttiset, maastopyöräillyn Rovaniemi-cupin (viisi osakilpailua), piirikunnallisia tempoajoja (kuusi) ja piirikunnallisia rata-ajoja (kuusi).
Kilpailuja:
Cyclocrossin Suomen mestaruuskilpailut 8.1.2017 Helsingissä
RDS:n sarjajuoksu Lapin Urheiluopistolla 11.2.2017
Arctic Winter Race 16.2.2017 Rovaniemellä
62. Napapiirin hiihto 26.2.2017 Rovaniemellä
Saariselkä MTB Fatbike 4.3.2017 Saariselällä
RDS:n sarjajuoksu 11.3.2017 Rovaniemellä
RDS:n sarjajuoksu 8.4.2017 Rovaniemellä
OPP:n Norvan tempo 9.5.2017 Rovaniemellä
OPP:n Norvan tempo 16.5.2017 Rovaniemellä
Borlänge Tourin prologi 19.5.2017 Ruotsin Borlängessä
Borlänge Tourin 2. etappi 20.5.2017 Ruotsin Borlängessä
Borlänge Tourin 3. etappi ja yhteistulokset 21.5.2017 Ruotsin Borlängessä
Pietarsaaren MTB 25.5.2017 Pietarsaaressa
Varanger GB 3.-4.6.2017 Norjan Vesisaaressa
OPP:n Norvan tempo 5.6. 2017 Rovaniemellä
4Days etappiajo Korso/Keimola/Porvoo 9.-11.6.2017
MTB-marathon 10.6.2017 Jyväskylän Laajavuorella
OPP:n 22. Kesäkonttiset 14.6.2017 Nivavaarassa
Tempoajon Suomen mestaruuskilpailut 16.6.2017 Pudasjärven Pikku-Syötteellä
Maantieajon Suomen mestaruuskilpailut 17.6.2017 Pudasjärven Pikku-Syötteellä
Levi24 -pyöräilytapahtuma 16.-17.6.2017 Levillä
OPP:n Rovaniemi-cup 1/5 (xco) 1.7.2017 Tervolan Varevaaralla
Tahko MTB 1.7.2017 Nilsiän Tahkovuorella
14. Rollstuhlmarathon 2.7.2017 Saksan Heidelbergissa
OPP:n Norvan tempo 3.7.2017 Rovaniemellä
Kriterium-ajon Suomen mestaruuskilpailut Tampereella 7.7.2017
OPP:n Luoston tempo/Barents-cup Luostolla 8.7.2017
OPP:n Luoston maantieajo/Barents-cup Luostolla 9.7.2017
U6-Cycle Tour (prologi) Ruotsin Tidaholmissa 10.7.2017
U6-Cycle Tour (2. etappi) Ruotsin Tidaholmissa 11.7.2017
U6-Cycle Tour (3. etappi) Ruotsin Tidaholmissa 12.7.2017
OPP:n Norvan tempo 13.7.2017 Rovaniemellä
U6-Cycle Tour (4. etappi) Ruotsin Tidaholmissa 13.7.2017
U6-Cycle Tour (5. etappi) Ruotsin Tidaholmissa 14.7.2017
U6-Cycle Tour (6. etappi) Ruotsin Tidaholmissa 15.7.2017
Cycli XCO 15.7.2017 Seinäjoella
OPP:n Rovaniemi-cup 2/5 19.7.2017 Rovaniemen Pikku-Olkassa
Polaris GP 22.7.2017 Norjan Sirmassa
XCE-ajon Suomen mestaruuskilpailut 22.7.2017 Valkeakoskella
XCO-ajon Suomen mestaruuskilpailut 23.7.2017 Valkeakoskella
Polaris GP 23.7.2017 Norjan Sirmassa
Ylläs-Levi MTB 27.7.2017 Levillä
OPP:n Norvan tempo 29.7.2017 Rovaniemellä
Ratapyöräilyn Suomen mestaruuskilpailut 29.-30.7.2017 Helsingin velodromilla
Kempele Z-maraton 5.8.2017 Kempeleellä
Syöte MTB 5.8.2017 Pudasjärven Syötteellä
Maantiepyöräilyn ISM-kilpailut 12.8.2017 Pudasjärven Pikku-Syötteellä
Maantiepyöräilyn ISM-kilpailut 13.8.2017 Pudasjärven Pikku-Syötteellä
Heroes of Tomorrow -kilpailu 13.8.2017 Norjan Tromssassa
Euroopan juniorimestaruuskilpailut (XCO) Itävallan Statteggessä 14.-18.8.2017
Pyhä-Luosto maastomaratonajo 19.8.2017 Pyhä-Luostolla
OPP:n Rovaniemi-cup 3/5 20.8.2017 Sodankylän Kuolpuvaarassa
Saariselkä MTB 25.-27.8.2017 Saariselällä
Rukan tunturiajot (XCM) 2.9.2017 Kuusamossa
Barents Summer Games 1.-3.9.2017 Norjan Bodössa
Levin Ruskamaraton 2.9.2017 Levillä
Fäboda MTB 3.9.2017 Pörkenäsissä
OPP:n Rovaniemi-cup 4/5 5.9.2017 Rovaniemen Keminkorkialla
Maratonajon Suomen mestaruuskilpailut 9.9.2017 Nivalan Pyssykylässä
OPP:n Rovaniemi-cup 5/5 12.9.2017 Rovaniemen Tottorakalla
OPP:n Rollo MTB 16.9 2017 Rovaniemellä
Oulun avoimet CX-mestaruuskilpailut 14.10.2017 Oulussa
RDS:n sarjajuoksu 11.11.2017 Rovaniemellä
RDS:n sarjajuoksu 9.12.2017 Rovaniemellä
Tapahtumia:
OPP:n maastopyöräkoulun avaus 12.6.2017 Rovaniemellä
OPP:n maastopyöräkoulun päätös 21.8.2017 Rovaniemellä
OPP:n syysvuosikokous ja kauden päättäjäiset 26.11.2017 Rovaniemellä
NUORISOTOIMINTA 2017:
Junioritoiminnassa painottui kesä- ja elokuun aikana järjestetyt lasten maastopyöräilykoulut Rovaniemellä, jossa oli 25 osallistujaa ja Sodankylässä, jossa oli 20 osallistujaa.
Lasten ja nuorten vuotuiset Kesäkonttiset järjestettiin 14.6. Rovaniemellä (53 osallistujaa).
Maastopyöräilyn Rovaniemi-cupin viidessä osakilpailussa (xco) oli enimmäkseen junioriajajia mukana.
Lisäksi kauden aikana järjestettiin juniorien yhteislenkkejä ja harjoituksia. Keväällä oli myös neljä kertaa yhteisharjoitukset Lapin Urheiluopistolla, jossa seuralla oli ratapyöräilyvuoro.
KUNTOPYÖRÄILYTOIMINTA 2017:
OPP järjesti kuntopyöräilytapahtuman Rollo MTB 10.9. Ounasvaaralla (56 osallistujaa).
Lisäksi viikoittain on ajettu talvella maastopyörillä ja kesällä maantiepyörillä sunnuntain yhteislenkki, joka on tarkoitettu kaikille harrastajille riippumatta seuran jäsenyydestä.
Maastopyöräilykoulun ohjelmassa oli myös aikuisten maastopyöräilykoulu.
OPP osallistui Levi24-kunto/hyväntekeväisyystapahtumaan joukkueella, joka voitti oman sarjansa.
PARAPYÖRÄILYTOIMINTA 2017:
Käsipyöräilijät osallistuivat lajin Suomen mestaruuskilpailuun neljän hengen joukkueella ja pariin muuhun kilpailutapahtumaan. OPP:n järjestämässä Luoston tempossa käsipyöräily oli ohjelmassa.
OPP:n vuoden 2017 valinnat:
OPP:n vuoden 2017 menestyjäksi valittiin loistavan kauden ajanut Niko Heikkilä, vuoden junioripyöräilijäksi Anni Tapio, vuoden yllättäjäksi Aada Virta, vuoden rataraketiksi Eero Väyrynen, vuoden valmentajaksi Kalevi Mikkonen ja vuoden seuratoimitsijaksi Marko Manninen.
MUU TOIMINTA:
Johtokunnan kokoonpano vuonna 2017:
Markku Väyrynen (pj.)
Marko Manninen (vpj.)
Jarmo Alatarvas (siht.)
Hannu Heikkilä (taloudenh.)
Olli Lehtoranta, Pekka Välimaa, Heikki Haaparanta, Kalevi Mikkonen, Esa Hedman, Raimo Ojala ja Tommi Haapakangas
Pohjois-Suomen Pyöräily ry:n hallituksessa: Antti Kulmala (pj) ja Markku Väyrynen.
OPP:n toimitsijoita on osallistunut pyöräilyturvallisuusohjaukseen ja kampanjoihin kouluissa.
OPP järjesti sääntömääräiset kevät- ja syyskokoukset.
Talkootoiminta/varainhankinta:
Talvikaudella pudotettiin lumia katoilta Lapland Hotelsin toimeksiannosta.